هنر مینا کاری و مراحل تولید آن

هنر میناکاری
هنرمندان میناکار
02 1
هنر مندان میناکار

هنر مینا کاری قدمتی در حدود پنج هزار سال دارد و از جمله صنایع دستی میباشد. این هنر بیشتر روی فلز مس انجام میگیرد ولی روی طلا و نقره و سفال نیز قابل اجراست. مینا در لغت به لعابی آبی رنگ که با آن نقره و طلا و … را نقاشی میکنند، آمده است .رنگ های زمینه در مینا کاری آبی،سبز و قرمز میباشد. در مینا کاری آتش و خاک از عناصر اصلی این هنر هستند و با نقاشی روی ظروف این هنر پدیدار میگردد.

History
مینا کاری های قدیمی
03 1 e1601208839590

تاریخچه مینا کاری

همانطور که گفته شد هنر میناکاری سابقه ای پنج پنج هزار ساله دارد. این هنر روی ظروف و زیورآلات انجام گرفته وبه زیبایی آن ها می افزاید. به گفته کارشناسان این هنر در ایران شکل گرفته و سپس به دیگر کشورها صادر شده است. در کاوش هایی که در نهاوند صورت گرفته یک جفت گوشواره که سبک آن متعلق به سده هفتم و هشتم پیش از میلاد است به دست آمده است. نمونه هایی از مینا کاری متعلق به دوران هخامنشیان هم بدست آمده ولی اوج هنری این رشته متعلق به دوره سلجوقیان می باشد که طی آن ظروف برنجی و مینا کاری ساخته میشده و به کشور های همسایه صادر میگردید. یکی از نمونه‌های ارزشمند این دوره «سینی آلب ارسلان» است که میناکاری بر روی نقره است و در موزه صنایع ظریفه بوستون نگهداری می‌شود. هنر مینا کاری همانند بسیاری از هنر های دیگر در دوران صفویه به اوج شکوفایی خود میرسد و تا به امروز در عرصه هنر خودنمایی میکند.

کارگاه میناکاری

مراحل ساخت یک اثر مینا کاری

ازترکیب مواد بکار رفته در مینا و نمک ها و اکسیدهای فلزی در مجاورت حرارت بین ۷۵۰ تا ۸۵۰ درجه سانتی گراد رنگ های مینا بوجود می آیند. در مراحل ساخت یک اثر میناکاری ابتدا شیئ مورد نظر ساخته میشود. سپس به شیئ لعاب داده میشود و شکل را به کوره با دمای ۷۰۰ درجه سانتی گراد منتقل میکنند . این عمل سه تا چهار بار تکرار میشود. به اینصورت لعاب روی ظرف یا شیئ تثبیت میشود. بعد از اینکه مرحله لعاب دادن به کار کامل شد . نقاشی روی این شیئ سفید رنگ انجام میگیرد و پس از نقاشی شکل دوباره به کوره رفته و این بار با دمای ۴۰۰ تا ۵۰۰ درجه پخته میشود و رنگ ها به شکل دلخواه در می آیند. ناگفته نماند در گذشته برای نقاشی از رنگ های طبیعی استفاده میشد. ولی اکنون رنگ های شیمیایی که مسلما دارای قیمت مناسب تری هستند در نقاشی استفاده میشود.

مقاله پیشنهادی: آشنایی با هنر فیروزه کوبی

هنر مینا کاری