هر آنچه درباره الماس باید بدانید

الماس چیست

سنگ الماس

تاریخچه کشف اولین سنگ الماس

اگر بخواهیم سن این سنگ  را در طبیعت تخمین بزنیم به چیزی حدود ۳.۳ میلیارد سال پیش بر میگردد. الماس از گذشته های دور برای انسان شناخته شده بود. هزاران سال پیش در کشور هندوستان برای اولین بار انسان ها سنگ الماس را در ته نشین رسوبات رودخانه ای یافتند. تحقیقات نشان میدهد حجم بسیاری از آنها در اولین معادن جهان در هندوستان بوده است. قدمت این معادن به قرن چهارم قبل از میلاد مسیح بر میگردد.

تشکیل الماس

الماس چگونه به وجود می آید؟

الماس ها در روی سطح زمین تشکیل نمیشوند. آنها در دما و فشار بالایی که در بیش از صد مایلی اعماق زمین است تشکیل می شوند. کربن در حدود عمق ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلومتری در قسمت بالایی گوشته زمین در درجه حرارت ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ سانتی گراد و در فشار بالا در حدود ۴۵۰۰۰ بار می تواند با کریستالیزه شدن به این سنگ زیبا تبدیل شود ، در غیر اینصورت به گرافیت تبدیل می شود.

انواع رنگ الماس

انواع رنگ در الماس

رنگ الماس در تعیین قیمت آن سهم به سزایی دارد. بسیاری از سنگهای قیمتی بر اساس نا خالصی درون خود دارای رنگ خاصی می شوند اما در این سنگ اینگونه نیست بلکه غالبا بر اساس نیتروژن موجود و نواقص ساختاری در شبکه بلوری آن بستگی دارد. وجود نیتروژن باعث ته رنگ زرد می شود . وجود کربن در شبکه کریستالی برلیان خالص نیز باعث آبی شدن آن میگردد.

بلورهای این سنگ در رنگهای مختلفی موجود میباشند.

الماس ها در رنگ هایی نظیر سبز و قرمز و بنفش و قهوه ای تند و نارنجی و صورتی و زرد سیر بسیار نادرند و غالبا مورد علاقه کلکسیون دارها میباشند.

درجه بندی رنگ الماس

درجه بندی رنگهای الماس

بر اساس توافق بین المللی درجه بندی رنگ این سنگ از سفید تا سفید متمایل به زرد درجه بندی شده است. امروزه میدانیم که برخی اختلافات در تشخیص رنگ برلیان مربوط به رنگ آنها نیست ، بلکه در پدیده فلورانس موجود در آنهاست . کریستال های این سنگ که به رنگ ریور مشهورند آبی میباشند . اما افرادی که تجربه در تشخیص رنگ برلیان دارند ممکن است آنها را سفید متمایل به زرد نیز ببینند.

انواع فرم تراش الماس

انواع معروف فرم تراش برلیان

معدن سنگ الماس

معادن سنگ الماس در جهان

اگر از ابتدا نگاه کنیم هندوستان بزرگ ترین منابع  دنیا را داشته است. تخمین زده میشود که ۱۲ میلیون قیراط سنگ برلیان از معادن آن استخراج شده باشد اما معادن هندوستان تا سال ۱۸۶۶ فعال بوده اند و امروزه تنها یک معدن در پانا در ایالت مادیاپرادشت فعال میباشد. از آن سال به بعد معادن جدیدی در آفریقای جنوبی کشف شد و آن را تبدیل به سومین منطقه دارای معادن عمده این سنگ گرانبها کرد.

برزیل نیز دومین کشور عمده تولید کننده این سنگ از نیمه اول قرن هجدهم بوده است.

دریای نور

الماس های معروف جهان

برلیان های معروف جهان عبارتند از :

الماس کولینان یک ، کوه نور ، درسدن ، هوپ ، ویتل باخ ، کواینان سه ، کولینان چهار ، ناساک ، شاه ، فلورنتین ، جوبیلی طلایی ، سنته ناری ، سانسی ، تیفانی ، میلنیوم استار ، اکسلسیور ، ریجنت ، ریچارد برتون ، اورلف ، آگرا ، سیاه آمستردام ، برلیان سرخ برای مشاهده عکس های این سنگ های زیبا به این سایت مراجعه فرمایید.

سنگ های ماه تولد

الماس سنگ متولدین ماه فروردین

برای متولدین فروردین الماس قدرت اراده و هوش را افزایش و حافظه را تقویت میکند . الماس برای تقویت قلب و مشکلات خواب و کابوس موثر است . الماس سنگ ماه تولد فروردین و مرداد می باشد و متولدین این ماه ها با استفاده از آن بخت و اقبال ، فزونی ، دانایی ، قدرت و خوشبختی را همراه خود خواهند داشت .