مس اولین فلزی که توسط انسان کشف شد

مس اولین فلزی که توسط انسان کشف شد
مس اولین فلز برای انسان
محصولات مس سایت فربینو

مس بعنوان یک ماده معدنی ، عنصری است که برای زندگی روزمره ما لازم و ضروری است . چون دارای رسانایی الکتریکی است در ساخت ژنراتورها ، موتورها و قطعات الکتریکی استفاده میشود و چون رسانای حرارتی است در ساخت رادیاتور موتور خودرو و تهویه مطبوع و سیستم های گرمایشی خانه استفاده میشود . همینطور انعطاف پذیر و شکل پذیر میباشد.

دسترسی سریع به محتوای اصلی

سوالاتی که در این مقاله پاسخ آنها را خواهید گرفت :

مس چگونه اختراع شد؟ آیا میدانید انسان اولین فلزی را که کشف کرد مس بود ؟ و اصلا چرا این فلز کشف شد؟
آشنایی با تاریخچه پیدایش مس در چند کشور 
کاربردهای مختلف فلز مس برای ساخت لوازم کاربردی روزمره تا وسایل تزیینی
بزرگترین ذخایر مس جهان در چه کشورهایی قرار دارد؟
انواع سنگ های معدنی مس کدامند؟
بازیافت مس چگونه انجام میشوند؟
آیا میدانید مهمترین آلیاژهای مس ، برنج و برنز هستند ؟ با مطالعه این مقاله شما با تفاوت های برنج و برنز آشنا میشوید.
با ضرب سکه های مسی آشنا میشوید به خصوص با سکه های مسی دوران قاجار
چه خوراکی هایی مس دارند؟
کاربرد مس در پزشکی چیست ؟ و اصلا چرا از مس در بعضی از لوازم پزشکی استفاده میشود؟
خواص و فواید ظروف مسی چیست ؟
تاثیر مس در کم خونی و سلامت پوست و تقویت مو و سلامتی قلب و عروق و تحریک مغز
چرا باید در ظروف مسی آب بنوشیم؟
مسمومیت های مس چیست؟
علائم مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد مس چیست؟
درمان مسمومیت های ناشی از مصرف بیش از حد مس چگونه انجام میگیرد؟
در صورت بروز علایم ناشی از سوء مصرف مس چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟
کاربردهای جدید و شگفت انگیز مس را ملاحظه میکنید.
با صادرات صنایع دستی آشنا میشوید.
آشنایی با کشورهای هدف صادرات ظروف مسی ایران
با تولید کننده های عمده ظروف مسی در ایران آشنا میشوید.
هنر پیدا کردن بازار هدف
با عوامل موثر در جذاب بودن صادرات صنایع دستی ایران آشنا میشوید.
مراحل قانونی صادرات صنایع دستی چیست؟
ظرفیت های تولید آثار مسی
انواع ظروف تزیینی و کاربردی مسی
هنر مسگری چیست؟
روش های تشخیص ظروف مسی اصلی چیست؟
پیشینه مس و مسگری در ایران
روش های تولید محصولات مسی کدامند؟
برای تمیز کردن ظروف مسی بهتر است چه کارهایی انجام گیرد؟
آشنایی با هنر الماس تراشی روی مس
مراحل تولید محصولات الماس تراش روی مس
آشنایی با سنگ فیروزه
آشنایی با هنر فیروزه کوبی
مراحل ساخت و تولید یک اثر فیروزه کوب
آشنایی با هنر مس و پرداز
مراحل تولید یک اثر مس و پرداز
انواع محصولات مس و پرداز 
شیوه های نگهداری از ظروف مس و پرداز
آشنایی با ظرف های مسی
کاربرد قلع داخل ظروف مسی چیست؟
چگونه ظروف مسی را براق کنیم؟
چکار کنیم تا ظروف مسی سیاه نشوند؟
آشنایی با قلمزنی 
چرا داخل ظرف قلمزنی را با قیر پر میکنند؟
سبک های مختلف قلمزنی چیست؟
آشنایی با سبک های مختلف قلمزنی یعنی شیراز و تبریز و اصفهان
تفاوت در سبک های قلمزنی شیراز و اصفهان

مس چگونه اختراع شد

اختراع سنگ مس سایت فربینو

تاریخچه پیدایش مس در جهان و استفاده از آن توسط انسان به نه هزار سال قبل از میلاد و آن هم سرزمین های خاورمیانه بر میگردد . به طور مثال یک آویز مس در شمال عراق کشف شده که قدمت آن به ۸۷۰۰ سال قبل از میلاد بر میگردد. البته در مورد پیدایش مس نقل قول های زیادی شده ولی مشخصا هزاران سال است که مس در خدمت انسان قرار گرفته.
حدود پنج هزار سال پیش از میلاد مسیح اجداد غار نشین ما در فلات ایران بر اثر تغییرات آب و هوایی و همینطور تشکیل مزارع و چمن زار ها از غارها بیرون آمده و به دشت ها روی آوردند . به همین دلیل تمدن آنها روز به روز پیشرفته تر شد. مردم ناحیه فلات ایران گه گاه با سفالگری و ساختن ظروف و اشیاء سفالی آثار زیبایی را خلق میکردند . آنها  مشاهده کردند که در برخی اوقات بعضی از ظروف و اشیاء سفالین ساخته شده در برابر ضربه و حتی حرارت بسیار مقاوم هستند و به سختی میشکنند . همینطور مشاهده میکردند که این ظروف مقاوم وقتی در آتش قرار میگیرند ماده ای از آن خارج میشود که بعد از سرد شدن سفت و سخت میشود که نام این ماده را مس گذاشتند . آنها از این فلز برای ساخت ظروف ، اشیا ، ابزار  و وسایل کشاورزی وهمینطور در ساخت ادوات جنگی استفاده میکردند. در اواخر عصر حجر ، مردم فلات ایران  در تهیه ظروف و آلات و ابزار مورد نیاز خود از مس استفاده  میکردند و این فلز آرام آرام جای ابزار های سنگی رایج در آن زمان را گرفت و به این ترتیب در کار و زندگیشان پیشرفت های بسیاری حاصل شد . 
در هزاره چهارم پیش از میلاد مسیح مردم دشت نشین فلات ایران با اینکه از سنگ  در ساختن ابزار آلات استفاده میکردند ولی فلز ، بیش از پیش وارد صنعت گردید . مس را با چکش صاف میکردند و از این راه اشیاء و ابزار مورد نیاز خود را میساختند . به مرور زمان با ذوب مس آشنا شدند و توانستند با شیوه های ریخته گری ابزار آلات جدیدتری را خلق کنند . که از این دوره دشنه ها و چاقوهایی با تیغه مسی کشف شده است . همچنین آیینه هایی مسی مخصوص آرایش در حفاری های سیلک کاشان پیدا شده است . 

تاریخچه پیدایش مس در کشورهای مختلف به شرح زیر است :

تاریخچه مس در کشورهای مختلف-سایت فربینو
تاریخچه مس-سایت فربیو

احتمالا در چین حدود ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ، در آمریکای مرکزی حدود ۶۰۰ سال بعد از میلاد مسیح ، در غرب آفریقا حدود قرن ۹ یا ۱۰ میلادی کشف شده است . ریخته گری مس در جنوب شرق آسیا به حدود ۴۵۰۰ سال قبل از میلاد اختراع شده است . مرد یخی با لقب اوتسی قدمتی در حدود ۵۳۰۰ ساله دارد. این پیکر یخ‌زده در ۱۹۹۱ در کوه‌های آلپ در نزدیکی مرز میان اتریش و ایتالیا یافت‌شد. جسد این مرد در کنار یک تبر با سر مسی پیدا شد که خلوص مس سر تبر ۹۹.۷% بود . مقادیر بالای آرسنیک در موهای او نشانگر دخالت در ذوب مس است.
ذوب مس به توسعه سایر فلزات کمک کرده است. به طور خاص ، ذوب مس منجر به کشف ذوب آهن شد . به تدریج با گذر زمان مردم فلز برنز را شناختند.
استفاده از برنز در مرحله‌ای از تمدن به قدری فراگیر بود که آن مرحله را عصر برنز می‌نامند. برنج برای یونانیان شناخته شده بود اما اولین بار به صورت گسترده توسط رومیان بکار گرفته شد آن هم به خاطر زیبایی درخشانش ،به‌طوری‌که در باستان برای ساخت آئینه از آن استفاده می‌شد . همینطور به دلیل ارتباط آنها  با کشور قبرس که این موضوع مربوط به یکی از الهه های مقدسشان بود . در اسطوره‌شناسی و کیمیاگری فلز مس با ایزدبانوهای آفرودیت و ونوس پیوند دارد. در کیمیاگری علامتی را که برای این فلز در نظر گرفته بودند، علامت سیاره ناهید نیز بود.

کاربردهای مختلف مس

کاربرد مس -سایت فربینو
کاربرد مس سایت فربینو

مس فلزی قابل انعطاف و چکش‌خوار است که کاربردهای زیادی مانند موارد زیر دارد:
تولید سیمهای مسی | لوله های مسی | صنایع دستی مسی | دستگیره های در و سایر وسایل منزل | مجسمه سازی (مثلا مجسمه آزادی شامل ۱۷۹۰۰۰ پوند مس میباشد) | آهنربای الکترومغناطیسی | لامپ های خلاء | در وسایل آشپزی ، در وسایل موسیقی بخصوص سازهای بادی | بعنوان بیواستاتیک در بیمارستانها | سولفات مس به‌عنوان سم و پایه تولید اکثر ترکیبات مسی می‌باشد. ماده مؤثره  قارچ‌کشهای مسی، برای کنترل بیماری‌های قارچی و بیماری‌های باکتریایی گیاهان، مس  است. | با ترکیب مس با طلا و تولید یک  آلیاژ جدید ، می‌توان استحکام طلا را افزایش داد. عیار طلا را مقدار مس در آن مشخص می‌کند. مثلاً طلای خالص ۲۴ عیار است و طلای ۱۲ عیار طلایی است که نیمی از آن طلا و مابقی آن مس است.

بزرگترین ذخایر مس جهان در چه کشورهایی میباشند؟

معادن مس جهان-سایت فربینو

بیشترین ذخایر مس دنیا به ترتیب میزان مس موجود در کشورهای زیر قرار دارد : شیلی ، پرو ، چین ، کنگو ، آمریکا ، استرالیا ، زامبیا ، روسیه ، مکزیک ، اندونزی ، قزاقستان ، کانادا ، لهستان ، برزیل ، ایران ، مغولستان ، اسپانیا ، میانمار ، لائوس ، بلغارستان ، سوئد ، گینه نو ، ترکیه ، فیلیپین ، ارمنستان ، عربستان ، پرتغال ، آفریقای جنوبی ، فنلاند ، صربستان ، اکوادور ، ازبکستان ، هند ، مراکش ، موریتانی ، ویتنام ، آرژانتین ، اریتره ، گرجستان ، کره شمالی ، پاکستان ، تانزانیا ، کلمبیا ، زیمبابوه ، دومینیکن ، تاجیکستان ، رومانی ، قرقیزستان ، نامیبیا ، بولیوی ، آلبانی ، آذربایجان ، بوتسوانا ، قبرس و اسلواکی
بزرگترین معادن مس جهان عبارتند از : اسکوندیدای شیلی ، کویاهوآسی شیلی ، مورنسی آمریکا ، ال تنیته شیلی ، بوئناویستا مکزیک ، چوکیکاماتا شیلی ، هاب معدنی KGHMلهستان ، آنتامینا پرو ، سرو و ورده پرو ، گرسبرگ اندونزی که به ترتیب مقام اول تا دهم معادن بزرگ مس دنیا را دارند .

اصلی ترین کاربردهای مس

فلز مس به دلیل خاصیت چکش خواری و همینطور انعطاف پذیر بودن قابلیت های زیادی را دارد که در اینجا به چند نمونه اشاره میکنیم :
ساحت انواع سیم و کابل ، لوله های مسی ، ساخت انواع ظروف زینتی و کاربردی ، ساخت زیورآلات ، تولید انواع دستگیره ، مجسمه سازی ، آهنرباهای الکتریکی و همینطور در تولید انواع موتورهای الکترومغناطیسی ، لامپ های خلاء ، لامپ‌های پرتوی کاتدی و مگنترون‌های اجاق‌های مایکرو ویو ، وسایل موسیقی بادی ، به عنوان بیواستاتیک در بیمارستانها و پوشاندن قسمت‌های مختلف کشتی ، به عنوان ماده مؤثر قارچ‌کشهای مسی، برای کنترل بیماری‌های قارچی و بیماری‌های باکتریایی گیاهان ، همینطور از ترکیب این فلز با ارزش با طلا و تولید آلیاژ، می‌توان استحکام طلا را افزایش داد.

سنگ معدن های مهم مس کدامند؟

مس به سه صورت در طبیعت یافت می‌شود که عبارتند از : سنگ‌های اکسیده، سنگ‌های سولفوره و مس طبیعی.

سنگ های اکسیدی مس

این سنگ‌ها بیشتر در قشر زمین وجود دارند و تغییرات جوی و فعل و انفعالات طبیعی، باعث تبدیل سنگ‌های سولفوری به سنگ‌های اکسیده می‌شود. سنگ‌های اکسیدی مس بیشتر از کربنات‌ها، سولفات‌ها و گاه سیلیکات‌ها تشکیل شده‌اند.

مس اکسید مس فربینو

سنگ های سولفوری مس

سنگ‌های سولفوری برخلاف سنگ‌های اکسیدی پایین‌تر و در عمق بیشتری از قشر زمین قرار دارند. قسمت بیشتر سنگ‌های معدنی مس را سنگ‌های سولفوری تشکیل می‌دهند.

سنگ سولفوری مس سایت فربینو

مس طبیعی

مس گاهی به صورت آزاد در طبیعت یافت می‌شود. اغلب این فلز به‌صورت دانه‌های ریز در داخل کنگلومرا یافت می‌شود. چنین مسی حتی تا درجه خلوص ۹۹.۹۲ درصد هم یافت شده است.

مس طبیعی سایت فربینو

انواع سنگ معدن مس

سنگ معدن مس دارای انواع مختلفی می باشد. انواع سنگ معدن مس عبارتند از :
کالکوپیریت ، کوولیت ، کالکوسیت ، مالاکیت ، آزوریت ، و بورنیت

کالکوپیریت

مس سنگ کالکوپیریت سایت فربینو

کوولیت 

مس سنگ کوولیت فربینو

کالکوسیت

مس سنگ کالکوسیت سایت فربینو

مالاکیت

 

مس سنگ مالاکیت فربینو

آزوریت

 

مس سنگ آزوریت

بورنیت

 

مس سنگ بورنیت فربینو

برای دریافت اطلاعات بیشتر دعوت میکنم از سایت محترم مها مکس که مقاله خوبی را در این باره نوشته اند دیدن فرمایید.   

آیا مس خاصیت مغناطیسی دارد؟

تنها تعداد محدودی از فلزات به طور طبیعی دارای خاصیت مغناطیسی هستند . محققان موفق شده اند از فلز غیر مغناطیسی مس خاصیت آهن ‌ربایی در دمای اتاق بسازند. برای ایجاد این خاصیت جالب محققان از یک مولکول جالب از کربن استفاده کردند که ساختاری شبیه توپ فوتبال داشت این کربن ها با نام باکی بال شناخته میشوند . باکی بال ها به طور طبیعی اصطلاحا الکترون دوست هستند و الکترون های فلز مجاور خود را بیرون میکشند .
برای ساخت آهن‌ ربا، محققان لایه‌ی نازکی از باکی ‌بال به همراه یک لایه‌ی نازک مسین را روی یک تراشه ‌ی غیر مغناطیسی قرار دادند. ساختار حاصل فقط ۲۰ نانومتر ضخامت داشت. با اینکه مقدار مغناطیس این ساختار بسیار ضعیف است ولی تکنیک بسیار کار آمدی است.

بازیافت مس چگونه انجام میشود؟

مسئله بازیافت این فلز همیشه از اهمیت بالایی برای انسان برخوردار بوده و هست چرا که منابع مس موجود در طبیعت محدود است ، ضمن اینکه فرایند بازیافت از فرایند تولید ، انرژی و هزینه های کمتری را لازم دارد . به عبارتی مقایسه کنید مشکلاتی که مهندسان برای استخراج مس از معادن بزرگ مس دارند با چالش هایی که در پیش دارند تا مس را بازیافت کنند ، مسلما چالش بازیافت بسیار کم هزینه تر و راحت تر است . به طوریکه مقدار انرژی مورد نیاز بازیافت یک تن ضایعات مسی حدود ۱۵ درصد استخراج همین مقدار مس از معدن میباشد .

بازیافت مس

برای بازیافت فلز مس و آلیاژهای مس مراحل زیر را انجام میدهند:

ابتدا ضایعات آلیاژی را جدا و تمیز میکنند و محصولاتی که در آن آلیاژ بکار رفته را جداسازی مینمایند . سپس مواد تشکیل دهنده آلیاژ این عنصر و میزان ناخالصی آنرا بر اساس ترکیبات آلیاژی و با انجام آزمایشات مختلف مشخص میکنند . در مرحله بعد با توجه به نیازها مواد مختلف را با یکدیگر ترکیب و ذوب کرده و به ترکیب مورد نظر میرسند .

برای اینکه وارد مسایل پیچیده بازیافت نشویم در صورت تمایل به داشتن اطلاعات جامع تر توجه شما عزیزان را به مقاله مندرج در سایت بازار فلز جلب میکنم .

انواع آلیاژهای مس کدامند؟

برنج و مس و برنز سایت فربینو

آلیاژهای مس در برابر خوردگی مقاومت بالایی دارند و شناخته شده ترین آن ها برنز و برنج میباشد که در برنز از قلع کنار این فلز استفاده میشود و در برنج از فلز روی در کنار فلز مس استفاده میشود . البته هر دو این اصطلاحات غیر دقیق هستند .
شباهت در شکل ظاهری آلیاژهای مختلف از یک عنصر، با وجود تشکیل شدن از ترکیبات متفاوت در هر آلیاژ، می‌تواندهنگام دسته‌بندی ترکیبات منجربه سردرگمی شود. تقریباً ۴۰۰ ترکیب مختلف از آلیاژ مسی و مس وجود دارد که به راحتی دسته‌بندی می‌شوند، به عنوان مثال: مس، آلیاژهای با درصد مس بالا، برنج، برنز، نیکل مس، مس – نیکل – روی (نقره نیکل)، مس سرب و آلیاژهای ویژه.
برنج آلیاژی از این فلز است که با روی ساخته شده‌است. برنج‌ها معمولاً به رنگ زرد هستند. مقدار روی می‌تواند از مقدار خیلی کم‌تا ۴۰ درصد متغیر باشد؛ و تا زمانی که زیر ۱۵٪ نگه داشته شود، مقاومت در برابر خوردگی فلز به‌طور قابل توجهی کاهش نمی‌یابد.
برنز آلیاژ مس و چند فلز دیگر است که اغلب از قلع ساخته شده اما آلومینیوم و سیلیکون هم در آن وجود دارند.
برنزهای آلومینیومی آلیاژهای مس و آلومینیوم هستند. مقدار آلومینیوم بیشتر بین ۵ تا ۱۱ درصد است. گاهی اوقات آهن، نیکل، منگنز و سیلیکون هم به آن اضافه می‌شوند. آنها از استحکام و مقاومت به خوردگی بالاتری نسبت به برنزهای دیگر به خصوص در محیط دریایی برخوردار بوده و نسبت به ترکیبات گوگرد دار واکنش پذیری کمی دارند. آلومینیوم یک لایه غیرفعال نازک روی سطح فلز تشکیل می‌دهد.
برای اطلاعات بیشتر در زمینه انواع آلیاژ مس اینجا کلیک کنید.

تفاوت برنج و برنز به زبانی ساده

تفاوت برنج و برنز-مربوط به مقاله مس سایت فربینو

شاید بسیاری از افراد تفاوت برنز و برنج را ندانند و حتی توانایی تشخیص این دو آلیاژ را از یکدیگر نداشته باشند. دانستن تفاوت این دو در خرید ظروف، لوستر و … و افزایش اطلاعات شما مفید خواهد بود.
همانطور که گفته شد اکثر افراد در بسیاری از مواقع توانایی تشخیص برنز از برنج را ندارند. دلیل این موضوع یعنی شباهتشان، وجود عنصر «مس» در هر دوی این آلیاژهاست. اما در هر کدام از این دو آلیاژ، مس با عنصر متفاوتی ترکیب شده است. در این مطلب با تفاوت برنز و برنج و ویژگی‌های هرکدام به صورت جداگانه آشنا شوید.

برنج چگونه آلیاژی است؟

برنج ترکیبی از مس و روی است. به طور کلی می‌توان گفت آلیاژ برنج یکی از پرکاربردترین آلیاژ‌ها محسوب می‌شود که مستحکم، سخت بودن و مقاوم بودن در برابر خوردگی از جمله ویژگی‌های آن است. سختی و نرم بودن برنج می‌تواند با تغییر نسبت مخلوط مس و روی تغییر کند. در واقع هر چقدر میزان روی در این ترکیب بیشتر باشد استحکام برنج بیشتر اما شکل پذیری آن کمتر می‌شود. همچنین بسته به میزان روی اضافه شده به مس، برنج از قرمز به طلایی متمایل می‌شود. آلیاژ برنج از آن جهت که نقطه ذوب پایینی دارد مناسب ریخته گری است.
از زمان گذشته تاکنون از ورق برنج برای ساخت آلات موسیقی استفاده می‌شود. همچنین این آلیاژ به عنوان یک آلیاژ محکم و مناسب برای انتقال آب از طریق لوله‌ها و اتصالات، گزینه مناسبی است.

کاربردهای آلیاژ برنج

از فلز برنج به دلیل کاربردهای خاص، شکل ظاهری و رنگ آن در قطعات و ابزارهای مختلفی استفاده می‌کنند:
در سازهای موسیقی به دلیل خاصیت آکوستیکی  ، در مهمات جنگی به دلیل استحکام آن ، در دکوراسیون به دلیل رنگ طلایی و سطح صیقلی و براق آن و در استفاده از ابزارهایی که به اصطکاک کمی نیاز دارند مانند قسمت مغزی قفل درها
آلیاژ برنج تقریبا زردرنگ است و شباهت بسیاری به طلا دارد. برنج در برابر کدر شدن و لکه دار شدن مقاومت دارد و دیرتر ساییده می‌شود. برنج معمولا قابلیت چکش خواری نسبت به مس و روی (که ترکیبی از آن‌هاست) دارد و دمای ذوب آن بین ۹۰۰ تا ۹۴۰ درجه سانتیگراد است. به علاوه مس موجود در برنج، خاصیت میکروب کشی دارد و به همین دلیل است که در بیمارستان‌ها از این آلیاژ به عنوان دستگیره در استفاده می‌شود. بدلیل این خاصیت میکروب کشی، برنج قابلیت این را یافته تا در تولید ظروف مورد استفاده گیرد. همچنین وجود روی در آن به عنوان مواد معدنی مورد نیاز بدن، آن را برای استفاده به عنوان ظروف محبوب کرده است. 

برنز چگونه آلیاژی است؟

آلیاژ برنز معمولا از ترکیب این فلز با عناصر دیگری (غیر از روی) همچون قلع، آلومینیوم، منگنز و فسفر ساخته می‌شود. آلیاژ برنز خواص مطلوبی مانند سختی، استحکام و مقاومت در برابر فرسایش و خوردگی دارد. برنز تقریبا رنگ متمایل به قرمز دارد.

کاربردهای برنز

از آلیاژ برنز معمولا در وسایل و ابزارهای سوارکاری، وسایل تزیینی مثل مجسمه و انواع ظروف پذیرایی استفاده می‌شود. همچنین امروزه در بلبرینگ های بوشینگ و یاطاقان دنده خودرو از برنز استفاده می‌گردد. برنز ترکیب یافته با فسفر در سازهای موسیقی، تماس های الکتریکی و پروانه های کشتی استفاده می‌گردد.

نکته: برای تشخیص برنز اصل از بدل، یک قطعه از آهن ربا را در مجاورت آن قرار دهید، اگر آهن ربا جذب شد، اطمینان داشته باشید که قطعه ساخته شده از روکش برنز است.

مهم‌ترین تفاوت برنز و برنج در چه مواردی است؟

شکل ظاهری: هر دو آلیاژ برنج و برنز بسته به میزان آلیاژ ترکیبی‌شان با مس، طیف رنگی از قرمز مسی تا زرد رنگ دارند؛ اما بیشترین تفاوت ظاهری آن‌ها این است که در برنز، حلقه های ضعیف بر روی سطح آن دیده می‌شود و سطح ناهموارتری نسبت به برنج دارد. در واقع برنج صیقلی‌تر از برنز است. 
میزان سختی و انعطاف پذیری: برنز نسبت به برنج سخت‌تر است و مقاومت بیشتری دارد؛ همین سختی بیشتر، میزان شکل پذیری آن را کمی کمتر از برنج کرده است. 
میزان دوام و مقاومت: برنز دوام بالاتری در شرایط آب و هوایی دارد و مقاومت به خوردگی آن نیز بیشتر از برنج است.

خاصیت‌های طبی آلیاژ برنج

خاصیت‌های طبی آلیاژ برنج به دلیل خاصیت میکروب کشی و وجود روی در آن، از جمله آلیاژهایی است که در طب سنتی، استفاده از آن توصیه شده است. معمولا از این آلیاژ در قالب قوری، کتری، سماور و حتی قاشق استفاده می‌شود. استفاده از برنج در این ظروف برای تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن مفید است.

ضرب سکه های مسی

سکه های مس-سایت فربینو
سکه-های-دوره-پهلوی-اول-مس سایت فربینو

ایرانیان نیز از زمان‌های بسیار دور با فلز سرخ آشنا بوده‌اند. از کاربرد این فلز در ایران ، نویسنده کتاب «تاریخ سکه» آورده‌است: «برای اولین بار در حدود هزاره پنجم پیش از میلاد فلز مس در ایران مورد استفاده قرار گرفت.»
پیش از اسلام در ایران سکه‌های مسی در میان مردم رایج بوده و پس از اسلام نیز تا دوران قاجاریه و حتی مدتی از دوره پهلوی این نوع سکه نقش مهمی را در امر دادو ستد مردم دارا بوده‌است. البته این سکه جزو کم بهاترین پول در جریان بوده و از آنجا که رنگ پول‌های مسی پس از مدتی سیاه می‌شده، بدان‌ها «پول سیاه» می‌گفتند و آن را در مقابل «پول سفید» به کار می‌بردند که منظور سکه‌های سیمین بوده‌است.
با بررسی سکه‌های مسین قاجاریه و مقایسه آن‌ها با سکه‌های زرین و سیمین این دوره نتایج جالب توجهی آشکار می‌گردد که می‌توان آن موارد را این‌گونه جمع‌بندی کرد: الف – وزن سکه‌های مسی غالباً بیشتر از دیگر سکه هاست. ب – در این دوره نیز مانند ادوار پیش سکه‌های مسی دارای تصاویر حیواناتی نظیر شیر، فیل، گوزن، طاووس، ماهی و… و نیز تصویر خورشید، ستاره و… می‌باشد. ج – بر بیشتر آن‌ها به خصوص در دوره‌های محمد شاه و ناصرالدین شاه واژه «فلوس» ضرب شده‌است. د – در این دوران سکه‌های مسی را به نام‌های غاز، کلوار، پاپتی، جندک، قمری، عباسی، صناری و… می‌خواندند.

در صورت تمایل به دانستن تاریخچه سکه های ایرانی  سایت سکه های ایران را ملاحظه نمایید .

چه خوراکی هایی مس دارند؟

خوراکیهای مس دار-سایت فربینو

مس یکی از مواد معدنی ضروری برای سلامتی بدن است که به تقویت استخوان ها کمک می کند، با همکاری آهن باعث درمان کم خونی می شود و با کاهش رادیکال های آزاد بدن خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد.
امروزه احتمال کمبود این عنصر در بدن بسیار نادر می باشد چون علاوه بر غذا ها مقادیری از مس مورد نیاز بدن از لوله های آب تامین می شود و همچنین با پختن غذا در ظروف مسی هم می توان خطر ابتلا به کمبود این ماده مغذی را تا حدودی کاهش داد.

آشنایی با انواع خوراکیهای سرشار از مس

خوراکیهایی که در آنها مس وجود دارند عبارتند از : سبوس گندم ، کاکائو و شکلات ، آووکادو ، لیموترش ، آناناس ، آلو ، خرما ، گوجه فرنگی ، زردآلو ، کشمش ، قارچ ، مارچوبه ، نخود ، سویا ، زیره ، زعفران ، انواع بادام ، پسته ، فندق ، گردو ، کنجد ، انواع تخمه ، غذاهای دریایی ، گوشت و تخم مرغ

کاربرد مس در پزشکی چیست؟

کاربرد مس در پزشکی-سایت فربینو

برای کاربرد مس در پزشکی تصمیم دارم کلی گویی نکنم و چند مورد کوچک را بازگو کنم تا بیشتر به اهمیت این فلز با ارزش پی ببرید.

ایمپلنت مسی و تسریع رشد استخوان و ترمیم زخم

عفونت ناشی از شکستگی های شدید استخوان و زخم های عمیق ممکن است منجر به قطع عضو و حتی ممکن است باعث مرگ شود . محققان ایرلندی ایمپلنت هایی را ساخته اند که از طریق جراحی روی محل عفونت قرار میگیرد . این ایمپلنت ها از ترکیب کلاژن و مواد ترمیم کننده استخوان آغشته به ذرات مس ساخته شده اند ، و هنگامی که روی محل عفونت قرار میگیرند موجب از بین رفتن باکتری ها میشوند و همینطور باعث بهبود جریان خون و رشد استخوان اطراف میشوند .
این ایمپلنت ها دارای یک ساختار تاخورده متخلخل هستند که هم موجب جذب رگ های خونی شده و هم فضای مناسبی را برای تجمع سلول های استخوانی فراهم می کند.
یون های مس موجود در این ایمپلنت باکتری های آلوده کننده را نابود می کنند. در آزمایشات اولیه این ایمپلنت موجب کاهش جمعیت باکتری Staphylococcus aureus به میزان ۶۰ درصد و افزایش رشد استخوان به میزان ۳.۶ برابر شده است.
به گفته محققان این ایمپلنت جدید امکان توسعه یک راهکار درمانی تک مرحله ای برای عفونت استخوان را بدون نیاز به استفاده از آنتی بیوتیک ها فراهم می کند.
برگرفته شده از سایت محترم اسپوتنیک ایران

خواص و فواید ظروف مسی چیست ؟

خواص و فواید ظروف مس-سایت فربینو

حضور این عنصر در بدن بسیار ضروری است و بدن برای حفظ سلول های عصبی و تقویت سیستم ایمنی و همینطور ساخت گلبول های قرمز از این عنصر استفاده میکند. بیشترین مقدار حضور مس بدن دراستخوان ها و کبد و کلیه ها و مغز قرار دارد .

تاثیر مس در کم خونی

مس از عناصر معدنی مهم است که برای فرآیند خون سازی به کار گرفته میشود . به همین دلیل کاهش این عنصر در بدن منجر به کم خونی میشود.

سلامت پوست با تامین مس بدن

تاثیر مس بر پوست و مو و ...-سایت فربینو

مس برای سلامت پوست بسیار مفید است و به خصوص باعث بهبود پوست های آسیب دیده و خشک میشود .

تقویت سلامت مو

 مو برای اینکه سالم باشد و رشد خوبی داشته باشد، به ماده ای به نام ملانین نیاز دارد. برای اینکه ملانین در بدن ما به اندازه تولید شود، وجود عنصر نامبرده شده ضروری است. پس تامین مس مورد نیاز بدن، باعث افزایش ملانین و در نتیجه‌ی آن، رشد و بهبود سلامت مو می‌شود.

سلامت کبد و طحال

 با تامین عنصر مس در بدن، به بهبود عملکرد کبد و طحال و همچنین دیگر دستگاه‌ها کمک می‌شود.

افزایش سلامت قلب و عروق

می‌دانید که گرفتگی عروق، باعث سکته‌ی قلبی می‌شود؟ مطمئنا افرادی را در خانواده و آشنایان خود دیده اید که دچار سکته قلبی شده اند و علت آن گرفتگی رگ‌های خونی بوده است. مشکلی که امروزه خیلی‌ها به آن دچار هستند. طبق بررسی های پزشکی مس باعث می‌شود که گرفتگی و انسداد رگ‌ها برطرف شود. پس به سلامت و بهبود عملکرد قلب کمک می‌کند.

تحریک مغز

میلین، ماده ای در رگ‌های عصبی است که باعث افزایش سرعت پیام رسانی در رگ‌های عصبی می‌شود. وقتی میلین رگ‌های عصبی کم باشد، پیام رسانی سلول‌های عصبی دچار اختلال می‌شود. این ماده معدنی بدن را برای تولید میلین تحریک می‌کند که نتیجه‌ی آن عملکرد خوب سلول‌های عصبی است.

چرا باید در ظروف مسی آب بنوشیم؟

چرا در ظرف های مس آب بنوشیم-سایت فربینو

ظروف مسی می توانند میکروارگانیسم های موجود در آب را از بین ببرند و آب را کاملا مناسب برای نوشیدن کنند. به علاوه آب ذخیره شده در ظروف مسی کیفیت بالایی را به دست می آورد. ضمنا یکی از مواد معدنی کمیاب ضروری است که برای سلامت بدن حیاتی می باشد. مس دارای خواص ضدمیکروبی، ضد سرطان، ضد التهاب و آنتی اکسیدانی بوده و به خنثی کردن سموم کمک می کند.
اجازه دهید آب شما یک شب یا حداقل هشت ساعت در بطری و یا لیوان مسی بماند تا بهترین اثرات را داشته باشد. حالا از نوشیدن آب موجود لذت ببرید . 

فواید نوشیدن آب در ظروف مسی

عملکرد بهتر سیستم گوارش
کمک به کاهش وزن
کند شدن فرآیند پیری
سلامتی قلب و عروق
حفظ سطح هموگلوبین
تنظیم عملکرد غده تیروئید
ضد التهاب

مسمومیت های مس چیست؟

مسمومیت بامس-سایت فربینو

همانقدر که وجود این ماده معدتی برای بدن بسیار بسیار ضروری است ولی زیاده روی در استفاده از آن هم ممکن است مشکلاتی را برای بدن بوجود آورد که این مشکلات را برایتان میگویم و راهکارهای مورد نیاز را هم برای جلوگیری از ایجاد خطرات ناشی از مصرف بیش از حد شرح میدهم . البته اطمینان دارم شما عزیزی که زحمت مطالعه این مقاله را تا آخر به خود میدهید خود میدانید که زیاده روی در هر موردی ممکن است عوارض زیادی را داشته باشد.

علائم مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد مس عبارتند از :

سوء مصرف این ماده معدنی در بدن میتواند باعث معده درد ، تهوع ، اسهال ، مدفوع آبی و یا سبز رنگ ، سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تب و لرز ، دردهای عضلانی ، تشنگی شدید ، بی اشتهایی و ضربان سریع و غیر طبیعی قلب ، تغییرات خلق و خو ، افسردگی و اضطراب و مشکل در تمرکز همینطور میتواند باعث نارسایی کلیه ، نارسایی قلبی ، از دست رفتن گلبول های قرمز ، بیماری کبدی ، آسیب های مغزی شود .

پیشگیری

افراد می توانند با استفاده از موارد زیر از مسمومیت ناشی از مس پیشگیری کنند. محدود کردن قرارگیری در معرض مس از طریق مواد غذایی و نوشیدنی های آلوده . اجتناب از مصرف بیش از حد ظروف مسی . از بین بردن مس موجود در آب لوله کشی از هر شیر آب وصل به لوله مسی خورده شده با استفاده از باز گذاشتن آب سرد به مدت حداقل ۱۵ ثانیه . در آخر نصب فیلترهایی در خانه که مواد معدنی ناخواسته را از آب فیلتر کند.

درمان مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد مس

پزشکان برای درمان ناشی از مصرف بیش از حد مس این موارد را تجویز میکنند :
روی از تجمع مس در دستگاه گوارش و کبد جلوگیری میکند. از روش های دیگر پمپاژ معده هست که طی آن بطور مستقیم مس را از معده خارج میکنند . روش همودیالیز برای افرادی که دچار آسیب های کلیوی شده اند بکار میرود که طی آن مواد زاید خون که ناشی از مسمومیت فلزات میباشد فیلتر میشوند . روش دیگر شیمی درمانی است که در آن جریان خون را به ترکیبی متصل کرده که کلیه آنها را فیلتر کرده و از طریق ادرار دفع می کند. روش دیگر داروها هستند که طی آن داروهایی مثل کورتیکواستروئیدها میتوانند تورم مغز را کاهش دهند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم؟

در صورتی که افراد اخیرا از مواد غذایی آلوده به مس استفاده کرده باشند، باید جهت بررسی علائم مسمومیت و درمان آن به پزشک مراجعه کنند.
در صورت مشاهده علائم مسمومیت ناشی از مس (موارد زیر) باید فورا به پزشک مراجعه کرد:
مدفوع تیره و چسبناک حاوی خون
معده درد
استفراغ
علائم شبیه به آنفولانزا
تغییرات ناگهانی خلق و خو

کاربردهای جدید و شگفت آور مس

کاربردهای جدید و بسیار زیادی برای مس بوجود آمده که باعث تاثیر روزافزون این فلز بسیار مفید میشود که به صورت تیتروار چند نمونه را خدمتتان معرفی میکنم :
خودروها :در صنعت خودروسازی حدود ۲۴ کیلوگرم مس استفاده میشود . در ساخت یک هواپیما حدودا ۱۰۰ کیلومتر سیم به کار میرود . خودتان تجسم کنید این طول چقدر زیاد است . حال این موضوع را در نظر داشته باشید که با برقی شدن خودروها چقدر درخواست برای تولید سیم و کابل های مسی افزایش میابد. در یک خودروی برقی بین ۵۰ تا ۱۱۳ کیلوگرم از این فلز مورد نیاز است .
رایانه ها :برای تولید یک رایانه در حدود دو کیلوگرم مس استفاده میشود.
کابل های برق :قابل اعتمادترین ماده برای تامین انرژی برق میباشد به دلیل رسانایی و قابلیت انعطاف
تلفن همراه : حدود ۲۰% وزن یک تلفن همراه را این فلز تشکیل میدهد.
ظروف آشپزخانه :ظروف مسی هنگام پخت غذا حرارت را تقسیم میکنند و این باعث میشود ، غذا در تمام نقاط به یک اندازه حرارت ببیند این موضوع باعث خوشمزه ترو خوشرنگتر شدن غذا هنگام طبخ میشود. ضمن اینکه در مصرف انرژی هم صرفه جویی میشود.
تهویه مطبوع :سیستم های جدید گرمایشی و سرمایشی برپایه ی لوله های مسی با شیارهای کوچک (نوع جدیدی از رساناها که انتقال گرما را بهبود می بخشند و جریان سریع تر مایع مبرد را امکان پذیر می کنند) ساخته شده اند. این کار باعث کاهش هزینه ها، تهویه هوای مطبوع، سرمایش و گرمایش بهتر،ارزان تر و سازگار با محیط زیست می شود.
پنل های خورشیدی : در کلکتورهای این پنل ها از مس استفاده شده است.
لوله های مسی :به خاطر توانایی مس در جلوگیری از رشد میکروارگانیسم های بیماری زا و همینطور ضد زنگ بودن این فلز و مقاومت بالا در برابر خوردگی در ساخت بسیاری از لوله های ساختمانی از این فلز استفاده میشود.
سقف های مسی :به خاطر دوام طولانی و قابلیت تحمل وزن بالا و ضد زنگ بودن در بعضی از سقف ها از مس استفاده میشود.
روکش قطعات پلیمری : از ذرات این عنصر به عنوان روکش اشیاء پلیمری و رنگ ها استفاده میشود تا از خاصیت ضد باکتری بودن مس استفاده بهینه شود.
ضد قارچ ها در کشاورزی : در کشاورزی به علت ضد باکتریایی بودن مس از رویش بی رویه قارچ ها و باکتری ها جلوگیری میشود.
نعل اسب :به دلیل همان خصوصیات ضدباکتری، در صنعت سوارکاری استفاده از مس برای ساخت نعل اسب که از عفونت و قارچ جلوگیری می کند، گسترش یافته است. علاوه برآن، به دلیل ظرفیت خوبی که مس برای جذب ضربات دارد، به کنترل صدمات و ضربات وارد شده به اندام این حیوان نیز کمک می کند.
پرورش ماهی : با استفاده از صفحه های مسی از چسبیده شدن جلبک ها و باکتری ها به بدن ماهی ها جلوگیری میشود و باعث بهبود عملکرد پرورش ماهی میشود.
صنایع دستی :در طول تاریخ فلز سرخ همیشه مورد توجه فرهنگ های مختلف بوده و این نشان میدهد استفاده از مس پیشینه و سنت دیرینه ای دارد .
لباس :به خاطر جلوگیری از عوامل عفونت زا توسط مس، در سال های اخیر صنعت کاملی از تولید لباس های ضد باکتری ایجاد شده است. برای نمونه میتوان به تولید جوراب، ملحفه، حوله و … اشاره کرد .
ضرب سکه :به دلیل مقاومت در برابر خوردگی و ضربه و سایش همواره در گذشته از این فلز استفاده میشد . البته در ضرب سکه های فلزی از آلیاژهای مختلف استفاده میشود تا رنگ های متنوعی را ایجاد کند.
آلات موسیقی :مس یکی از فلزاتی است که بیشترین تأثیر را در موسیقی داشته است. برای مثال در سازهایی مثل شیپور، سنج و کاسه ی طبل استفاده می شود. در حال حاضر این ماده با سایر مواد فلزی مانند برنج ترکیب شده و باعث ایجاد صوت بسیار خوبی می شود، که این صوت در سازهای موسیقی که از چوب ساخته شده اند، وجود ندارد. می توان اینطور گفت که مس حتی در صدا نیز وجود دارد . جالب نیست؟

خواص زیورآلات مسی برای بدن چیست؟

دستبند و انگشتر طرح قلب مسی فیروزه کوبی نیم ست
نیم ست دستبند و انگشتر طرح قلب

زیورآلات مسی به دلیل اینکه باعث جذب مس مورد نیاز بدن از طریق پوست میشوند همواره مورد توجه قرار میگیرند . همینطور با توجه به اینکه گاهی کمبود مس مورد نیاز بدن از طریق مکمل های غذایی تامین میشود و امکان دارد مقدار مصرفی از مقدار مورد نیاز بدن بیشتر باشد باز افراد زیادی هستند که ترجیح میدهند این کمبود را صرفا از طریق زیورآلات تامین شود.
زیورآلات مسی که به شکل دستبند،انگشتر و گردنبند و گوشواره در بازار وجود دارد مقدار کمی از عنصر را وارد بدن می‌کنند و ضرری برای بدن ندارند.
برای خواص زیورآلات مسی هم چند مورد را بیان میکنم تا به اهمیت آنها بیشتر واقف شوید .
کاهش چربی و چاقی ، آرامبخش و کاهنده استرس ، تسکین سردرد ، کاهش التهاب مفاصل

صادرات صنایع دستی

صادرات ظروف مس-با سایت فربینو
صادرات مس-سایت فربینو

اگر بخواهیم دقیق به صنایع دستی نگاهی بیاندازیم باید گفت صنایع دستی دارای ارزش های مالی میباشد ، در کنار ارزش های فرهنگی ، هنری ، اجتماعی ، جغرافیایی و … که میتوانند جنبه های کاربردی و یا تزیینی داشته باشند . وچون این صنایع جزء صنایع تولیدی میباشند پس صادرات این صنایع میتواند نقش بسیار مهم و موثری در رونق اقتصادی کشور داشته باشد.

صادرات زیورآلات مسی

زیور آلات از سال های دور مورد توجه ایرانیان بوده اند و این محصولات هم ارزش مادی دارند و هم در رده تولیدات صنایع دستی محسوب میشوند . در حال حاضر این محصولات در کشورهای اروپایی و همینطور کشورهای عربی خواهان زیادی دارند و عمده دلیل آن هم حجم کم و زیبایی های زیاد این محصولات میباشد .

صادرات ظروف مسی ایران به چه کشورهایی انجام میشود؟

صادرات صنایع دستی ایرا ن باید یکی از مهمترین دغدغه های ما باشد زیرا اکثر تولید کنندگان صنایع دستی تمرکزشان را صرف تولید میکنند و این موضوع باعث میشود که از بحث بازار و بازریابی دور بمانند . ما در اینجا میخواهیم از این تولیدات به نفع کشورمان استفاده نموده و با فروش این محصولات هم به تولید بیشتر این صنایع و هم به اقتصاد تولید کنندگان کمک کنیم .

فروش ظرف‌های مسی بعد از طلا ارزش و سود بسیاری را به همراه دارد. این ظروف علاوه بر کاربرد اصلی، نوعی صنایع دستی محسوب می‌شوند که در کشورهای مختلف دنیا از جمله کشورهای آسیایی مانند امارات ، قطر ، چین ، عراق و عمان و … و کشورهای اروپایی از جمله اتریش ، ترکیه ، انگلستان و اسپانیا و …
در این رابطه باید بدانید که منابع عظیم مس موجود در ایران و قدمت شیوه‌های ساخت این ظروف باعث کاهش قیمت‌ تولیدی آن می‌شود. به طوری که این مزایا راه تجارت این کالا را هموارتر می‌کند. موقعیت جغرافیایی ایران در بخش حمل و نقل نیز امتیاز خوبی را در اختیار صادرکنندگان ظروف مسی قرار خواهد داد.
بنابراین افزایش کیفیت در تولید و طراحی متناسب با سلیقه بازارهای جهانی و بسته‌بندی‌های مناسب، رقابت با تولیدکنندگان خارجی را در این زمینه امکان‌پذیر می‌کنند.


تولید کننده های عمده ظروف مسی در ایران

تولید کننده های مطرح مس در ایران سایت فربینو

عمده ظروف مسی تولید شده در ایران برای بخش مصرفی و صادرات در استانهای خراسان ، اصفهان و زنجان به عنوان قطب های اصلی این صنعت تولید میشوند .

هنر پیدا کردن بازار هدف

کشورهای هدف برای صادرات صنایع دستی مس-سایت فربینو
پیدا کردن بازار هدف-محصولات مس سایت فربینو

پیدا کردن بازار هدف نیاز به تحقیقات گسترده و جامع دارد ولی ما در اینجا امیدواریم با همکاری و همفکری و کمک یکدیگر بتوانیم در این راستا گامهای مهمی را برداریم. لذا امیدواریم هر کدام از شما عزیزان اگر مطلب مفیدی به نظرتان میرسد در اختیار دیگر عزیزان قرار دهید و همینطور نظرات دیگران را در این باره مطالعه فرمایید.
همانطور که گفته شد صادرات صنایع دستی ایران به خارج از مرزها یک امر ضروری است زیرا اثرات این صادرات در حوزه اقتصاد بسیار مثبت میباشد . این اثرات و بازخوردها را میتوان در حوزه های مختلفی چون اشتغال و اقتصاد همینطور ارز آوری و تعامل با دیگر کشورها مشاهده و بررسی کرد.
تولید صنایع دستی در ایران گاها به هزاران سال میرسد و مسلما این موضوع برای کشوری که قدمت دیرینه ای در تولید فرهنگ و بسیاری از پیشرفت های بشریت داشته مسلما امری عادی میباشد که بایستی به این مورد توجه بسیار کرد . این ظرفیت ها همگی مرهون شرایط فرهنگی ، جغرافیایی ، اجتماعی ، وسعت و شرایط آب و هوایی کشور میباشد که جذابیت های این صنایع را چندین برابر میکند . و خوشبختانه این جذابیت به حدی است که بسیاری از توریست ها و دوستداران هنر و فرهنگ و تمدن ایران در سراسر دنیا یکی از آرزوهایشان دیدار نزدیک از این هنرها می باشد.

عوامل موثر در جذاب بودن صادرات صنایع دستی ایران

جذابیت صادرات صنایع دستی مبوط به مس سایت فربینو

۱. تنوع و گوناگونی این صنایع به خاطر موقعیت جغرافیایی و گستردگی این موقعیت ها
۲. به خاطر شرایط اقتصادی کشور فعلا هزینه های ساخت و به خصوص دستمزد ساخت نسبت به سایر نقاط جهان بسیار ارزان است و این موضوع باعث میشود قیمت تمام شده برای فروش به دیگر نقاط دنیا بسیار ایده آل و جذاب باشد .
۳. اکثر محصولات تولیدی صنایع دستی ایران هم جنبه تزیینی دارند و هم جنبه کاربردی به طور مثال میتوان به محصولاتی چون ظروف مسی مانند فیروزه کوبی و قلمزنی و یا الماس تراش و مس و پرداز اشاره کرد که ضمن دارا بودن جنبه های تزیینی میتوان جنبه های کاربردی آن ها را نیز در نظر گرفت . به عنوان مثال میتوان به فرش ایران اشاره کرد که هم جنبه تزیینی دارد و هم میتواند به عنوان یک کف پوش زیبا و اصیل مورد استفاده قرار گیرد.

عوامل تاثیر گذار در صادرات صنایع دستی

۱. همواره باید به کیفیت محصولات توجه کافی نمود و از ارسال محصولات معیوب حتی با قیمت های پایین پرهیز کرد تا اعتبار ایران را در این باره تخریب نکنیم . لازم است در اینجا به کشور چین اشاره ای داشته باشیم که در مقطعی اقدام به تولید اجناس بی کیفیت با قیمت های بسیار پایین نموده و سال ها طول میکشد تا دوباره اعتبار خود را باز پس گیرد و همچنان در ذهن ما اینگونه تصویر سازی میشود که کالای چینی مساویست با کالای بی کیفیت.
۲. برای محصولات حتما بایستی قیمت گذاری های علمی و قابل رقابت گذاشته شود تا محصولات در بازارهای مختلف بتوانند جذابیت مناسب را دارا باشند.
۳. برای صادرات به کشورهای مختلف حتما بایستی نیاز سنجی های درست و دقیقی انجام شود.
۴. برای ارسال محصولات به کشورهای مقصد لازم است تعهدات به صورت دقیق و مو به مو انجام گیرند که این انجام تعهدات برای ما اعتبارآفرینی میکنند.
۵. برای محصولات حتما بایستی بسته بندی های در خور ایجاد کرد چه بسا محصولاتی که بسته بندی هایشان از خود محصول گران تر میشوند ولی این از نظر اعتبار آفرینی بسیار مهم است و به عنوان یک ارزش افزوده به جا قابل بررسی میباشد.
۶. نو آوری در ایده و طراحی بسیار مهم است ، البته به گونه ای که به اصالت محصول آسیب نرساند ، زیرا هنرمند باید به چارچوب هنر معتقد باشد درعین حال بایستی سلایق جامعه مقصد را هم در نظر بگیرد . در این راستا به عنوان یک مثال شما عزیزان میتوانید محصولات الماس تراش که چند سالی است در ایران و به خصوص در شهر اصفهان تولید میشود را ملاحظه فرمایید . در تولید این محصولات عمل حکاکی با سنگ فرز انگشتی روی فلز مس صورت میگیرد.

مراحل قانونی صادرات صنایع دستی

راههای قانونی صادرات صنایع دستی-مقاله مس سایت فربینو

در امور صادرات محصولات صنایع دستی بایستی با برنامه ریزی هایی در جهت بازاریابی و همینطور قوانین و مقررات هر دو جامعه مقصد و مبدا آشنا شد.
مراحلی که حتما باید در نظر داشت عبارتند از : موارد فنی صدور کالا ، ثبت و تاسیس یک شرکت تجاری ، احراز شرایط صدور کالا یعنی دارا بودن کارت معتبر بازرگانی داشتن حساب در کشور مبداء همینطور اخذ قیمت از کمیسیون قیمت گذاری ، بازاریابی ، تبلیغات مناسب ، صدور پیش فاکتور ، بسته بندی مناسب ، مشخص کردن ارزش گمرکی ، دریافت مجوز صدور کالا ، اعلام کالای صادراتی برای اخذ خروجی ، بیمه کردن کالا از طریق شرکت های بین المللی حمل ونقل ، دریافت گواهی بازرسی ، اخذ گواهی مبدا و صدور کالا .

ظرفیت‌های بالا در تولید ظروف مسی

در ایران ظرفیت تولید صنایع مسی زیاد است و بسیاری از تولید کننده های این صنایع هستند که انبارهایشان پر از محصولات می باشد و متاسفانه فقط این انبارها برای مشتریان داخل کشور پر میشود . پس ما باید قدر این فرصت ها را بدانیم و از این ظرفیت ها استفاده کنیم تا بتوانیم این محصولات را در بازارهای مشتریان خارج از کشور به فروش برسانیم.
صنایع دستی مرتبط با فلز مس ایران در بازارهای داخلی و خارجی، از محبوبیت خاصی برخوردارند. از محصولات پر فروش ایرانی، صنایع مسی مانند قلم زنی ، مس و پرداز ، فیروزه کوبی ، الماس تراش و مینا کاری می توان نام برد. زیبایی این ظروف کاربردی و تزیینی به نوعی زبانزد است. و میتوان این موضوع را حس کرد که اکثر کسانی که مبادرت به خرید این محصولات میکنند اکثرا از دیدن این محصولات زیبا به سر ذوق می آیند.

ظروف مسی کاربردی و تزیینی

ظروف تزیینی و کاربردی مس-سایت فربینو
ظرف های مس-سایت فربینو

ظروف کاربردی مسی عبارتند از قابلمه ، ماهیتابه ،پارچ و لیوان و انواع قندان و شربت خوری و دیگ و … و ظروف تزیینی عبارتند از انواع گلدان و سینی و سماور و کتری و قوری و تابلو و مجسمه و جام و …

هنر مسگری

هنر مسگری-از مقاله مس سایت فربینو

مسگری از صنایع دستی بسیار قدیمی در ایران است. از دیرباز اشیاء و ظروف مسی در موزه‌های مختلف مشاهده می‌شوند. وقتی نام مس به زبان می‌آید، ناخودآگاه پس از آن نام شهرهایی مانند زنجان، قزوین و اصفهان و کرمان هم بر زبان جاری می‌شود. در این شهرها ظروف مسی به صورت عمده در انواع مختلف و با کاربردهای گوناگون تولید می‌شود. زنجان و کرمان دارای معادن مس هستند. وجود این معادن، دسترسی به فلز مس را در این شهرها آسان‌تر کرده و در نهایت قیمت تمام شده این محصولات نیز کمتر می‌شود.
ساخت ظروف مسی پس از چند دهه رکود دوباره طرفداران بسیاری پیدا کرده است. ظروف مسی از گذشته حضوری پررنگ در آشپزخانه های ایران و جهان داشتند. آفتابه و لگن مسی، از قدیمی‌ترین وسایل مسی در خانه‌های ایرانی است. به مرور زمان اما اوضاع تغییرکرد. روی آوردن به تفلون و چدن، مدتی مس را از گردونه رقابت خارج کرد.

تشخیص ظروف مسی اصل

تشخیص مس اصل از مس تقلبی-سایت فربینو

برای تشخیص ظروف مسی اصل، این نکات را باید در نظر گرفت :
چکش زنی روی ظروف مسی اصل ، ریز و منظم است . قلع داخل ظروف مسی اصل بسیار درخشان است. برای تولید ظروف مسی اصل از ورقه مس با کیفیت و ضخیم استفاده شده است. رنگ ظروف مسی اصل، سرخ و درخشان است که نشان دهنده درجه خلوص به کار رفته در آن است. رنگ ظروف مسی تقلبی زرد و بدون درخشش است. یک روش دیگر برای تشخیص ظروف مسی اصل، از روی صدای آن است. فلز مس، فلز نرمی است و اگر به ظروف مسی با کیفیت ضربه بزنید، صدای بم و ضعیفی تولید می‌شود. ظروف مسی تقلبی صدای بلند و تیزی ایجاد می‌کند.

پیشینه مس و مسگری در ایران

در ایران، قدیمی‌ترین ظروف مسی کشف شده، در مرکز و شمال کشور بوده است. در دوره سلجوقیان، شکل دهی به مس بیشتر مورد توجه قرار گرفت. این هنرو صنعت در خراسان، موصل و اصفهان بیشتر رواج داشت .
در دوره ایلخانی، به دلیل نزدیکی سلطانیه (پایتخت این حکومت) به زنجان، این شهر بسیار مورد توجه قرار گرفت. در این دوره گروهی از هنرمندان چینی به ایران آمدند. به همین دلیل طرح‌هایی از اژدها هم بر این ظروف دیده می‌شود ، طرح‌هایی که بومی نیستند اما آثار دست هنرمندان ایرانی‌اند. در این دوره فلزکاری و مرصع‌کاری در زنجان بیشتر از دیگر شهرها انجام می‌شد.

روش‌های تولید محصولات مسی

در کارگاه‌های تولیدی، ظروف مسی به سه روش ماشینی، نیمه چکش کاری شده و کامل چکش کاری شده، تولید می‌شوند.
ظروف مسی ماشینی تماما توسط دستگاه، خمکاری و پرسکاری می‌شوند. هیچ جای چکشی روی این ظروف دیده نمی‌شود. به علت زمان کمتری که برای تولید این ظروف صرف می‌شود، قیمت ارزانتری دارند.
در ظروف مسی نیمه چکش کاری شده، شکل اولیه توسط دستگاه ایجاد می‌شود و توسط ماشین آلات خمکاری میشود.  سپس توسط مسگر، چکش کاری شده وطرح و نقش روی آن ایجاد می‌شود. تعداد چکش‌ها در این ظروف کمتر از ظروف مسی کاملا چکش کاری شده است.
ظروف مسی کامل چکش خواری، فقط قالب گیری شده و بقیه مراحل کاملا ساخته دست توانمند مسگران میباشند. این ظروف به دلیل صرف انرژی، وقت و دقت مهارت زیاد بسیار با کیفیت و گران قیمت هستند.

تمیز کردن ظروف مسی

تمیز کردن ظروف مس-سایت فربینو

رای تمییز و براق کردن ظروف مسی نصف لیمو ترش را درون نمک فرو برده و روی ظرف خود بمالید. از آب داغ، شوینده‌های قوی و دارای قدرت سایندگی بالا برای شستشوی ظروف مسی استفاده نکنید.
برای شستشوی ظروف مسی از اسفنج های نرم استفاده کنید. برای اینکه ظروف مسی شما زنگ نزند، یک قلم مو را در آب پیاز فرو کرده و روی ظرفتان بمالید.
حرارت موجب تغییر رنگ ظروف مسی می‌شود. مخلوط نمک و سرکه غلیظ را با اسکاچ روی سطح بیرونی که دو رنگ شده بکشید و سپس آبکشی کنید.

آشنایی با هنر الماس تراش

سنگاب 24 الماس تراش
آیینه گرد بزرگ الماس تراش
قندان بشقاب پرنده کوچک الماس تراش

چند سالی است که هنری نوظهور در ایران شکل گرفته که پایه و اساس آن در شهر اصفهان بنا نهاده شده و هنوز این هنر به شهرهای دیگر ایران راه پیدا نکرده پس این هنر فعلا توسط هنرمندان شهر اصفهان طراحی و تولید میشود و امیدواریم هنرمندان دیگر شهرها نیز این هنر زیبا را شروع و در جهت رشد این هنر زیبا تمام تلاششان را بکار گیرند.
با اینکه هنر الماس تراش جزء هنرهای جدید میباشد ولی ریشه این حرفه را میتوان در هنر سنتی درفش جستجو کرد ، که در آن روی سطوح فلزی طرح های سنتی را با درفش کنده کاری میکردند.
با اینکه هنر الماس تراش جزء هنرهای جدید میباشد ولی ریشه این حرفه را میتوان در هنر سنتی درفش جستجو کرد ، که در آن روی سطوح فلزی طرح های سنتی را با درفش کنده کاری میکردند.
انتخاب زمینه مسی برای ساخت این ظروف یکی اینست که فلز مذکور به خودی خود دارای زیبایی خیره کننده است و جزء محدود فلزات رنگی میباشد ، همانطور که میدانید اکثر فلزات دارای رنگ نیستند و یکی از استثنا ها در این مورد فلز مس میباشد. دیگر دلیل این است که  نرم است و حکاکی روی آن نسبتا راحت تر انجام میگیرد.
ظروف الماس تراش زیبایی خیره کننده ای دارند و اطمینان دارم اکثر افرادی که برای اولین بار این هنر زیبا را می بینند بسیار مورد پسندشان واقع میشود . ضمن اینکه این ظروف زیبا برای تزیین دکوراسیون منزل و محیط کار بسیار مناسب و چشم نواز میباشد . پس به همین دلیل میتواند جایگزینی بسیار خوب برای هدیه های عزیزانمان باشد تا به این وسیله هم عشق و علاقه خود را به عزیزانان هدیه دهیم ، هم هدیه ای مناسب و درخور را برایشان تهیه کرده باشیم و هم اینکه با این کار از هنرمندان کشورمان حمایت کرده باشیم.

مراحل تولید ظروف الماس تراش

مسگری : تولید ظروف زیر کار با استفاده از خم کاری و برش این مرحله از تولید ظروف مسی  را مسگری نیز می نامند . در این مرحله شکل و فرم ظروف مورد نظر را به وسیله ی دستگاه های خم کاری و قلم و چکش ایجاد کرده و این ظروف را آماده رفتن به مراحل بعدی تولید ظروف الماس تراش می کنند . صنایع دستی الماس تراش از همکاری چند نوع صنایع دستی مختلف با همدیگر ایجاد می شود .
رنگ کوره : در این مرحله ظروف مسی که در مرحله ی خم کاری مس ایجاد شده است را رنگ می زنند و در کوره قرار میدهند تا رنگ آن ها پخته و ثابت گردد . کوره به ماندگاری رنگ ظروف الماس تراش بسیار کمک می کند . معمولا در این مرحله از رنگ سیاه استفاده می کنند .
طراحی روی ظرف :  در این مرحله از مراحل تولید ظروف الماس تراش ،که تأثیر بسیار زیادی در زیبایی نهایی آن دارد، طراحی طرح و نقش مورد نظر را که به طور پیش فرض از طرح و نقش هایی مثل گل و مرغ، اسلیمی و ختایی استفاده می شود . البته اگر مشتری عمده ، طرح خاصی در ذهن داشته باشد قابلیت اجرا شدن را دارا میباشد .
حکاکی : در این مرحله بعد از اینکه طراح ، طرح های مورد نظر خود را بر روی ظروف مسی رسم کرد، هنرمندان رشته ی قلم زنی و حکاکی با استفاده از الماس های مخصوص تراشکاری ، بر روی سطح ظروف مسی و بر روی همان طرح هایی که در مرحله ی قبل بر روی ظرف ایجاد شده بود حکاکی می کنند و طرح های رسم شده را به صورت حکاکی در می آورند . این مرحله نیز مانند مرحله ی قبلی ، یکی از مهم ترین مراحل تولید ظروف الماس تراش است .
روکش : ایجاد روکش با پلی استر و یا روکش نانو که این مرحله را میتوان گفت مرحله ی آخر در تولید صنایع دستی الماس تراش است ، زدن پلی استر و یا ایجاد روکش نانو بر روی سطح ظروف الماس تراش شده است . این مرحله به این منظور انجام می شود که رنگ محصول تغییر نکند و همچنین روکش باعث براق شدن ظروف الماس تراش نیز می شود .
در این جا شما را با چند نمونه از ظروف الماس تراش موجود در فروشگاه سایت فربینو آشنا میکنم و دعوت میکنم از قسمت فروشگاه الماس تراش سایت فربینو دیدن فرمایید .
در صورت تمایل با مدیریت سایت خانم حسینی با شماره تلفن ۰۹۱۳۲۱۱۴۶۱۵ تماس حاصل فرمایید .

آشنایی با سنگ فیروزه

سنگ فیروزه سایت فربینو از مقاله مس
سنگ فیروزه از مقاله مس سایت فربینو
سنگ فیروزه مقاله مس سایت فربینو

کلمه فیروزه معرب پیروزه میباشد و در زبان انگلیسی Turquoise نامیده میشود همینطور نام پیروزه در زبان پهلوی از پیروچک از ریشه روچ به معنی روشن گرفته شده است . فرمول شیمیایی این سنگ گرانبها CuAl6[(OH)2-PO4]4-4H2Oیک کانی کمیاب و ارزشمند است. رنگ این سنگ با ارزش فیروزه ای از آبی روشن تا سبز میباشد . همراه داشتن این سنگ در دین اسلام بسیار توصیه شده است .
سختی سنگ فیروزه ۶-۵ میباشد که برای آشنایی با این عدد سختی مقاله بسیار جالبی از سایت محترم سنگ شناس آماده شده که در صورت علاقه میتوانید از دانستن سختی سنگ ها و دلایل آشنایی با این سختی ها لذت ببرید.
برای اطلاعات بیشتر در این مورد دعوت میکنم به سایت سنگ شناس مراجعه فرمایید.
فیروزه در مناطق زیادی یافت می‌شود مانند آمریکا – مصر – ایران – هندوستان و… که بهترین نوع فیروزه جهان به دلیل امتداد داشتن رگه‌های فیروزه از خراسان تا هندوستان ، فیروزه نیشابوری و هندی می‌باشد.
همچنین در شهر بابک استان کرمان،معدن فیروزه بزرگی وجود دارد که قابل مقایسه با فیروزه نیشابور است.میتوان گفت که به جز فیروزه شهر بابک و نیشابور،فیروزه دامغان هم از محبوبیت بسیار عالی برخوردار است ولی به دلیل ناآگاهی مردم به عنوان فیروزه نیشابور به فروش میرسد ولی از فیروزه نیشابور گران تر است،زیرا در این فیروزه رگه های طلا نیز وجود دارد. در کل هر نوع فیروزه مرغوب را فیروزه ایران (persian turquoise) می گویند.

آشنایی با هنر فیروزه کوبی

دخل کوچک فیروزه کوبی فربینو
بلونی 25 فیروزه کوبی فربینو
شمعدان بزرگ فیروزه کوبی فربینو

فیروزه‌کوبی با قرار دادن قطعه‌های کوچک سنگ فیروزه به حالت موزاییکی بر سطح ظرف‌ها، زیورآلات و اشیای تزئینی ساخته می‌شود. بین قطعه‌های فیروزه نوعی لاک تیره‌رنگ قرار می‌گیرد. هر چه ظرف فیروزه کوبی شده پرکارتر و منظم‌تر باشد و فاصله کمتری بین قطعات فیروزه باشد، ارزش هنری آن بیشتر است.

تاریخچه فیروزه‌کوبی

تاریخچه نزدیک این هنر به چند دهه پیش بر میگردد یعنی حدود ۸۰ سال پیش به‌دلیل وجود معدن فیروزه‌ی نیشابور ابتدا در نیشابور و سپس در مشهد به صورت نصب فیروزه بر روی زیورآلات توسط فردی به‌نام یوسف حکیمیان بوجود آمد سپس بیست سال بعد این هنر توسط فردی به نام حاج داداش به اصفهان وارد شد. در حقیقت ابداع کننده هنر فیروزه‌ کوبی بر روی اشیا و ظرف‌‌های مسی توسط فردی به نام روبن یروشالمی که در محله کلیمی‌های اصفهان زندگی‌ می‌کرد، می‌باشد. در سال ۱۳۴۲ روبن یروشالمی که وضعیت مالی مساعدی برخوردار نبوده است پس از پایان تحصیلات دوران ابتدایی به اجبار تحصیل را رها می‌کند و کار نزد عمویش یعنی زرگری فیروزه‌کوبی را انجام می‌داد مشغول شد و از این طریق با این هنر آشنا و به آن علاقه‌مند شد اما در آن زمان فیروزه‌کوبی بیشتر بر روی زیورآلات و گه گاه به صورت نصب فیروزه بر روی گالش‌های نقره و مانند آن انجام می‌شد. روبن یروشالمی کار را به خوبی فرا گرفت و بعد از تبحر یافتن در این صنعت دست به ابداع و نوآوری در ساخت انواع فیروزه‌کوب‌ها در ظروف و اشیا مسی با اندازه‌های متفاوت زد و آن‌چه امروزه این‌قدر زیبا و هماهنگ و جذاب به‌نظر می‌رسد حاصل تلاش کوشش و نوآوری‌های وی در طول چهل سال تجربه در این زمینه است.

استاد روبن یرو شالمی متولد 1328 سایت فربینو مربوط به مقاله مس

مراحل ساخت و تولید فیروزه کوبی

مراحل مختلف فیروزه کوبی هم مانند سایر هنرهای روی مس احتیاج به یک اصطلاحا زیرکار دارد که قبلا در این باره توضیحات لازم داده شده و موقعی که زیر کار توسط استاد خم کار آماده شد مراحل بعدی کار انجام میشود . البته استاد کار باید مراقب ضخامت یکنواخت محصول در نقاط مختلف کار باشد . مرحله دیگری که در این قسمت مورد توجه می باشد به نکر کاری معروف است. در این مرحله بخش هایی که قرار است فیروزه کوبی شود،‌ با زاویه ۹۰ درجه حدود ۲ تا ۳ میلیمتر پایین می رود. نکر کاری به منظور افزایش استکحام شئ انجام می شود. فیروزه هایی که در این هنر استفاده می شود معمولا از معدن های فیروزه نیشابور تهیه می گردد. قیمت فیروزه ها بر اساس رنگ، اندازه و .. تعیین می گردد که ابتدا کمی دارای ناخالصی و خاک هستند که باید قبل از شروع به کار آن ها شسته شوند.
در ادامه لاکی مخصوص برای فیروزه کوبی وجود دارد که آنرا میکوبند و از این کوبیدن پودری قهوه ای رنگ به دست می آید . پودر آماده شده را با کالیفن ترکیب می کنند. کالیفن یا کالیفون یا رزین گام ، صمغی است که از گونه های مختلفی از درختان مخروطی بدست می آید . کالیفن بسته به روش پردازش به سه نوع تقسیم می شود که شامل رزین صمغ ، رزین چوب و رزین tall-oil هستند. نسبت هایی که میان کالیفن و لاک است را استادکاران به خوبی می دانند، زیرا اگر این نسبت جابجا شود، مشکلاتی از قبیل بروز حباب های ریز روی کار به وجود می آید. برای نشاندن لاک روی شئ یا ظرف، ابتدا آن را حرارت می دهند و بعد از آن ترکیب لاک و کالفین را در محل مورد نظر ریخته و تا زمانی که ذوب شود حرارت می دهند. با تکرار این عمل، لایه مورد نظر آماده فیروزه کوبی می گردد. در این مرحله نیز استادکاران بسیار دقت عمل به خرج می دهند زیرا اگر کمی حرارت ، زیاد از حد شود ، لاک خاصیت چسبندگی خود را از دست خواهد داد.
نکته : توضیحات جامعی در باره قرار دادن سنگ های فیروزه روی زیر ساخت در سایت فربینو قرار گرفته که در صورت تمایل دعوت میکنم این مقاله جالب را با عنوان ویژگی های یک محصول فیروزه کوبی خوب مطالعه کنید .
در این جا شما را با چند نمونه از ظروف فیروزه کوبی موجود در فروشگاه سایت فربینو آشنا میکنم و دعوت میکنم از قسمت فروشگاه فیروزه کوبی سایت فربینو دیدن فرمایید .

مس و پرداز

هنر مس و پرداز و یا همان میناکاری روی مس از جمله صنایع دستی ایرانی میباشد که این هنر به دلیل زیبایی و ترکیب رنگ بسیار زیبا و جذابی که حاصل ترکیب نقاشی و مس میباشد بوجود آمده ، همیشه مورد توجه بوده و برای آیندگان نیز قابل توجه خواهد ماند . در مورد پیدایش این هنر شاید بتوان اینگونه بیان کرد که با اینکه مشخص نیست این هنر در کجا متولد شده ولی میتوان به درستی درک کرد که در اصفهان به بلوغ رسیده و رشد کرده است و هم اکنون این حرفه در اصفهان بسیار رونق دارد . ظروف تولیدی با روش های مس و پرداز بیشتر جنبه تزیینی و حتی کاربردی دارند و میتوانند برای زینت بخشیدن به دکوراسیون منزل استفاده شوند .

گلدان شلغمی 30مس و پردازسایت فربینو
سینی شربت خوری بزرگ مس و پرداز
گز خوری مس و پرداز 27

مراحل تولید مس و پرداز

مراحل تولید مس و پرداز سه مرحله کلی دارد که در هر مرحله کارهای مختلفی صورت میگیرد.
مرحله اول خمکاری مس ، در این مرحله هنر مند مسگر به آماده کردن و شکل دادن به ظرف اقدام میکند که قبلا مفصل در این باره توضیح داده شده و شاید توضیح اضافه مناسب نباشد . در این مرحله، ظرف مسی مورد نظر که قرار است روی آن نقاشی پرداز انجام شود، آماده می‌شود.
مرحله دوم نقاشی و میناکاری روی مس که در این مرحله نقاشی روی مس صورت می‌گیرد. در این قسمت، هنرمند به نقاشی به سبک مس و پرداز روی ظرف مسی می پردازد. رنگی که در نقاشی برای تولید ظروف مس و پرداز استفاده می‌شود، در واقع همان رنگی است که هنرمندان از آن برای مینا کاری نیز کمک می‌گیرند. در مرحله، نقاشی روی مس، دقت و ظرافت بسیار مهم است. زیرا این قسمت تعیین کننده ترین مرحله برای ارزش واقعی محصول میباشد. در واقع هرچه طرح‌ها و نقش‌های بکار گرفته شده روی ظرف مسی ظریف تر و با دقت تر کشیده شوند، آن ظرف از ارزش بیشتری برخوردار است.
مرحله سوم ، ساب که در این مرحله از تولید ، ظرف با عمل سابیدن تمیز و براق می‌شود. این قسمت از تولید باید با دقت و اصولی انجام گردد، چرا که تمیز ، صاف و صیقلی بودن عامل مهمی در تولید محصول مس و پرداز با کیفیت و با ارزش است.
مرحله چهارم مرحله پلی استرمیباشد که در آن پلی استر به سطح ظرف آماده شده در مراحل قبل اضافه میشود. اضافه کردن پلی استر به سطح کار میناکاری شده و ساب خورده، مزایایی را به آن می‌افزاید.در مرحله پلی استر که به عنوان روکش عمل میکند ظرف را قابل شستشو میکند . همینطور به دلیل براق شدن محصول جذابیت بیشتری پیدا میکند و در کل این مرحله ماندگاری کار را هم بیشتر میکند .
در مس و پرداز بر روی ظروف مسی نقاشی انجام می‌شود. در این هنر زیبا ، نقوش سنتی و گل و بوته‌هایی که در هنرهایی مانند تذهیب و میناکاری طراحی می‌شود بر روی بدنه محصولی که صنعتگران آماده کرده اند نقاشی می‌شود. رنگ زمینه این کارهای زیبا بیشتر رنگ‌های تیره مانند آبی لاجوردی، سرمه‌ای، مشکی قهوه تیره است. گل‌های ختایی و پردازهای ظریفی که در این هنر اجرا می‌شود شباهت فراوانی با هنر میناکاری دارد.

انواع محصولات مس و پرداز

در مس و پرداز تنوع محصولات بسیار بالاست که همگی آنها با نقوش زیبا تزیین شده اند در اینجا چند نمونه از این محصولات را برایتان نام میبرم :
انواع گلدان در سایزها و مدل های مختلف ، شکلات خوری ها در سایزهای مختلف ، انواع قندان ها در سایزها و مدل های مختلف ، تنوع زیاد در شیرینی خوری ها و سرویس های مختلف شربت خوری و شراب خوری و آیینه و شمعدان ها در سایزها و مدل های مختلف ، انواع سنگاب در سایزهای مختلف ، انواع تنگ ، انواع کشکول و بسیاری از محصولات دیگر
همان‌گونه که گفته شد تنوع مدل‌ها و طرح‌های این هنر ارزشمند  بسیار فراوان است. هنگامی‌که هنرمندان زبردست تصمیم به اجرای این هنر بر روی ظروف مسی می‌گیرند ابتدا ظرف مورد نظر خود را سفارش داده و متناسب با اندازه ظرف ضخامت لازم را مشخص می‌کنند.
پس از انجام مرحله مسگری، پرداز روی مس انجام می‌شود. این هنر که دارای پیشینه چندان طولانی نیست و یکی از هنرهای جدید رشته مینا کاری می‌باشد ، محبوبیت فراوانی در میان دوستداران هنر و صنایع دستی یافته است. پرداز روی مس یک هنر تلفیقی است که محصولات هنری بدیع و زیبایی را به وجود می‌آورد.

شیوه نگهداری از ظروف مس و پرداز

ظروف مس و پرداز بیشتر جنبه تزیینی دارند ولی میتوان این موضوع را هم در نظر داشت که ظروف مسی چندان تحت تاثیر حرارت قرار نمیگیرند ، بنابراین نگران آسیب رسیدن به آنها نباشید . ولی دانستن نکات ضروری و مهم در بهداشتی بودن این ظروف بسیار مهم است.
برای تمیز کردن این ظرف ها از مواد شوینده شیمیایی قوی استفاده نکنید . زیرا ممکن است به سطح پرداز شده ظرف آسیب برسد . همینطور از نگهداری غذاهای اسیدی و ترش در طولانی مدت در این ظرف ها خودداری نمایید.
از بکار بردن ابزار زبر و خشن هنگام شستن این ظرف ها مانند سیم های ظرف شویی و اسکاچ امتناع کنید که اینکار باعث خش دار شدن محصول نشود . زیرا خش باعث از بین رفتن لایه محافظ میشود . همینطور مراقب باشید ضربه و یا برخورد برای این محصولات باعث خرابی آن ها نشود.
در این جا شما را با چند نمونه از ظروف مس و پرداز موجود در فروشگاه سایت فربینو آشنا میکنم و دعوت میکنم از قسمت فروشگاه مس و پرداز سایت فربینو دیدن فرمایید .

آیینه مستطیل بزرگ مس و پرداز
دسته بندی محصولات مس و پرداز سایت فربینو
کشکول مس و پرداز 1

آشنایی با ظروف مسی

لیوان از ظروف مس سایت فربینو
قاشق چنگال از محصولات مس فربینو
میوه خوری از ظروف مس فربینو

درباره ساخت و مزایای ظروف مسی زیاد صحبت کرده ام و تصمیم دارم شما عزیزان را با چند نکته تکمیلی آشنا کنم و همینطور با نمایش بخشی از این ظروف زیبا شما را با این ظروف آشنا کنم.

در ابتدا به نحوه ساخت ظروف اشاره می کنیم.

این ظروف به دو روش ساخته میشوند که این دو روش عبارتند از روش ماشینی و روش دست ساز

روش ماشینی

ساخت ظروف مس با ماشین-سایت فربینو

در ساخت ظروف با این روش شکل دهی به ظروف با ماشین های خم کاری و پرس صورت میگیرد. که میتوانید با دقت و بررسی محصول خطوط موازی روی ظرف را مشاهده کنید.

روش دستی

انواع ساخت ظروف مس روش دستی سایت فربینو

در روش دستی شکل دهی روی کار با چکش کاری صورت میپذیرد . به این صورت که استاد کار ظرف را در کوره قرار میدهد و سپس با چکش روی ظرف میزند تا با تکرار به شکل مورد نظر برسد. برای مشخص شدن این روش باز به سطح کار دقت کنید و جای چکش را ملاحظه نمایید . البته اصولا ضخامت این ظرف ها از روش ماشینی بیشتر است . و این دلیلی است بر این مورد که غذا در این ظروف دیرتر ته میگیرد. همچنین در روش دست ساز عمر این دسته از ظروف بیشتر میباشد .

در ظروف مسی چه بپزیم؟ 

متخصصان بر این عقیده هستند که ظروف مسی تاثیرات مثبت شگرفی روی بدن میگذارند ، به همین دلیل بسیاری بر این باورند که پخت بعضی از غذاها برای سلامتی خود و اعضای خانواده شان بسیار مفید و ضروری است و جدیدا از این ظروف استقبال بیشتری به عمل می آید . اما باید دقت کرد که در این نوع ظروف، خوراکی‌ها و مواد غذایی خیلی شور، خیلی ترش، خیلی شیرین و گوشت و چربی‌ها نباید پخته شوند. هم‌چنین پخت موادی که دارای اسید زیادی هستند مثل سرکه و گوجه‌فرنگی، می‌تواند موجب واکنش‌پذیری مس شده و مواد غذایی را سمی کند. 

کاربرد قلع داخل ظروف مسی

قلع اندود کردن ظروف مس-سایت فربینو
قلع اندود کردن مس -سایت فربینو

به دلیل این که لایه‌ی داخلی ظروف مسی از لایه‌هایی محافظ مثل استیل، قلع یا فلزات دیگر پوشیده شده است، نگرانی از بابت مسمومیت با این عنصر نباید داشته باشیم؛ اما اگر این لایه‌های محافظ از بین بروند و در ظروف و قابلمه‌ی مسی، غذاهای اسیدی پخته شود، موجب واکنش نشان دادن مس و مسمومیت غذایی می‌شود. در واقع ظروف برنجی و مسی هم می‌توانند کاربرد تزئینی داشته باشند و هم می‌توان درون آن‌ها غذا پخت، اما قلع درون ظرف خیلی مهم است. قلع درون ظروف و قابلمه‌ مسی، نوعی لایه‌ی محافظ به شمار می‌آید که از واکنش‌پذیری مس با مواد غذایی جلوگیری می‌کند. در واقع اگر قلع درونی مس از بین برود، طبخ غذا در این ظرف خطرناک بوده و باعث ایجاد برخی از بیماری‌ها می‌شود. 

چگونه ظروف مسی را براق کنیم؟ 

همواره یکی از دغدغه هایی که داریم این است که وقتی با ظروف مسی کار میکنیم پس از مدتی استفاده ظرف مسی تیره و کدرمیشود و میخواهیم راهی مناسب برای این مشکل پیدا کنیم . در اینجا سعی میکنم چند راهکار فوری و خوب را به شما عزیزان ارائه دهم تا با بکار گیری آن دیگر مشکلی با این موضوع نداشته باشید این کارها را در طول سال دو تا سه بار انجام دهید و ظروف خود را همیشه تمیز و براق نگهداری کنید.
۱-ترکیبی از سرکه، آرد و نمک را بر روی سطوح مسی بمالید تا زنگ زدگی آن را از بین ببرد. 
۲-ترکیب لیمو و نمک که ماهیت اسیدی آن‌ها می‌تواند لکه‌ها را از بین ببرد نیز راهگشا است. 
۳-رب گوجه فرنگی که به دلیل نمک و سرکه‌ای که دارد می‌تواند ظروف مسی شما را به نوعی ، براق کند. 
۴-جوش شیرین و لیمو با یکدیگر می‌تواند به سطح ظروف مسی نفوذ کرده و آن‌ها را تمیز و مانند روز اولش بکند. 

چکار کنیم تا ظروف مسی ما سیاه نشوند؟

جلوگیری از سیاه شدن مس-سایت فربینو

در ابتدا برای ضد عفونی کردن ظرف مسی بهتر است در آن ظرف شیر بجوشانید این کار حتی میتواند باعث شود که ظرف شما سیاه نشود . از دیگر موارد این است که ظروف مسی را حتی الامکان در جای خشک نگه داری کنید . همینطور پس از شستن ظرف ، آنرا با پارچه خشک کنید ، زیرا رطوبت مس را تیره میکند . دیگر اینکه هنگام شست و شوی ظرف از سیم ظرفشویی استفاده نکنید .

قلمزنی

دسته بندی محصولات قلم زنی سایت فربینو
قاب قلمزنی قلم برجسته مسی گل رز
محصولات قلمزنی در سایت فربینو

قلمزنی یعنی حکاکی کردن و کندن نقوش روی فلز که این حکاکی توسط قلم و با ضربه های چکش ایجاد میشود. هنر قلمزنی سابقه ای هزاران ساله دارد . آثاری از دوران هخامنشیان به دست آمده و مشخصا در دوران ساسانیان این هنر به اوج خود رسیده است.

به چه دلیل قیر در ظرف قلمزنی ریخته میشود؟

داخل ظرفی که قرار است عملیات قلمزنی روی آن صورت گیرد را محلولی از قیر و گچ به صورت ذوب شده میریزند . با این کار هنگام قلمزنی سرو صدای کمتری به گوش میرسد و همچنین این کار مانع از سوراخ شدن کار در حین قلمزنی میشود . سپس طرح مورد نظر را روی ظرف قرار میدهند و با قلم و چکش اقدام به قلمزنی میکنند.

سبک های قلمزنی را نام ببرید؟

در ایران قلمزنی سه سبک دارد که عبارتند از سبک شیراز ، سبک تبریز و سبک اصفهان

سبک شیراز

در قلمزنی به سبک شیراز. قلمزنی به دو روش ریزه قلم که تا دوره های صفویه متداول بوده و روش برجسته یا منبت که از دوره قاجار مرسوم شده است. روش اجرای کار بدین شکل است که پس از طراحی بر روی کار ونیم برکردن برجسته‌سازی وکف‌سازی می‌شود .

سبک تبریز

در قلمزنی به سبک تبریز برای حرکت قلم و انجام قلمزنی از حرکت و فشار مچ دست استفاده می‌شود . به همین سبب قلم تبریز صاف و کم عمق است . در قلمزنی به سبک تبریز برای مشخص کردن طرح اصلی به دو روش زمینه را متمایز می کنند:در روش اول با قلمی که چزقلی نام دارد به زمینه کار عمق میدهند و با این کار حکاکی را مشخص میکنند و یا به کمک اره مویی و عملیات مشبک کاری طرح زمینه را مشخص می نمایند.

سبک اصفهان

قلم زنی در اصفهان نیز در دو سبک مجزا می‌باشد که به نام‌های قلم ریز و قلم زنی برجسته که هنر مندان اصفهان این سبک را در سالهای اخیر اجرا می کنند. قلم زنی برجسته دارای برجستگی‌های عمیق‌تری می‌باشد و حالتی سه بعدی را ایجاد می‌نماید.

تفاوت سبک قلمزنی شیراز و اصفهان

در قلمزنی شیراز از طرح‌های اسلیمی و گل‌های شاه‌عباسی خبری نیست گل‌های موجود در باغ‌های شیراز، نظیر گل سرخ و نسترن نقش اصلی این هنر را تشکیل می‌دهند . همینطور فرم قلم های شیراز کند میباشد در حالیکه قلم های اصفهان تیز هستند . در کل میتوان به این تفاوت اساسی اشاره کرد که در سبک شیراز کارهای اساتید قلمزنی ارگانیک هستند و کارهای اساتید هنر اصفهان بیشتر هندسی میباشند ، همچنین کارهای مینیاتوری مانند آثار صفویه و یا آثار استاد فرشچیان در کار های سبک شیراز دیده نمیشود و اگر قرار بر اجرای مینیاتور در این سبک باشد هنرمند با گل های موجود در باغ های شیراز ای عرضه میکند.
در مورد تاریخچه و قدمت قلمزنی مفصل در یک مقاله مجزا صحبت کرده ام که در صورت لزوم آنرا مطالعه فرمایید .
مقاله قلمزنی و تاریخچه آن
در این جا شما را با چند نمونه از ظروف قلمزنی موجود در فروشگاه سایت فربینو آشنا میکنم و دعوت میکنم از قسمت فروشگاه قلمزنی سایت فربینو دیدن فرمایید .

هزاران سال است که از مس و آلیاژهایش استفاده می‌شود. ترکیب‌های مس معمولاً به شکل نمک‌های مس دیده می‌شوند، رنگ آبی یا سبز کانی‌هایی مانند آزوریت و فیروزه که از گذشته به عنوان گوهر شناخته می‌شدند ناشی از همین فلز است. اندام‌های اصلی بدن انسان که در آن مس یافت می‌شود عبارتند از: کبد، ماهیچه و استخوان‌ها.