راهنمای خرید فرش ماشینی خوب

machine woven carpet

اطلاعاتی راجع به راهنمای خرید فرش ماشینی خوب و اینکه آیا شما میدانید فرش ماشینی در ایران دارای قدمت ۴۰ ساله است  و این روش تولید از دهه ۵۰ وارد کشور ایران شده. بعلت قیمت بالای فرش دستباف این صنعت رونق بسیار خوبی داشته و دارد.راهنمای خرید فرش ماشینی

مقدمه ای کوتاه بر مراحل تولید فرش ماشینی

فرش ماشینی در دکوراسیون

درتولید فرش ماشینی سه مرحله کلی انجام میشود. مرحله ریسندگی ، مرحله بافندگی و مرحله تکمیل . فرش ماشینی توسط ماشین آلات صنعتی تولید میشود . برای همین قیمت محصول تمام شده نسبت به فرش دستباف بسیار ارزانتر است . این در صورتی است که مواد اولیه فرش ماشینی نسبت به فرش دستباف گرانترند .
برای تولید فرش ماشینی ابتدا الیاف خام به رنگهای مورد نظر درآمده وسپس درواحد ریسندگی این الیاف رنگ شده به نخهای “هیت ست ” تبدیل میشوند .از ویژگی های الیاف “هیت ست ” میتوان کاهش پرزدهی فرش،پفکی شدن نخ وکاهش میزان نخ مصرفی وهمینطور پوشش بهتر نخ روی فرش را نام برد که این موضوع باعث میشود این فرش  شباهت بیشتری به فرش دستباف پیدا کند وبه نوعی آن دستباف گونه گفته میشود.درنهایت بعدازمرحله ریسندگی وبافندگی ، به مرحله تکمیل میرسیم که دراین مرحله ، آهارزنی،شیرینگ وبسته بندی انجام میگیرد.

مراحل مختلف تولید فرش ماشینی

مرحله ریسندگی

مرحله بافندگی

مراحل تکمیلی

مرحله ریسندگی : در این مرحله نخ لازم برای بافت فرش تهیه می‌شود. فرش ماشینی از سه دسته نخ به نام‌های نخ تار، نخ پود و نخ خاب تولید می‌شود.که برای موضوع راهنمای خرید فرش ماشینی خوب باید به موارد زیر دقت کنیم:
 فرش ماشینی از سه نوع نخ به نام‌های نخ تار از جنس پنبه و یا پلی استر ، نخ پود از جنس جوت و همینطور نخ خاب یا ریشه که از جنس آکریلیک یا پلی پروپیلن یا پلی استر و در بعضی موارد با ویسکوز بافته و تولید می‌شود. نخ تار حدود شش درصد مواد اولیه یک فرش  را تشکیل می‌دهد. نخ پود از جنس جوت که حدود دوازده درصد از این فرش از آن تولید میشود و نخ خاب که حدود هشتاد و دو درصد از حجم فرش را فراهم می کند . قیمت فرش ماشینی بسته به نوع نخ و دستگاه‌های بافنده متغیر است.

راهنمای خرید فرش ماشینی

مرحله بافندگی : فرش ماشینی توسط ماشین آلات مختلفی بافته می شود که از انواع موجود آنها می توان به دستگاه های تکسیما ، شونهر ،  واندویل CRX ، ASR ، VTR و HCP اشاره کرد.
در تولید فرش ماشینی از دو دهنه کار استفاده می شود که در اصطلاح ” فرش رو و زیر بافت ” گفته میشود ، دو فرش دارای خاب مشترک  توسط تیغه برش که همراه بافت در حال حرکت است برش داده شده  و  از هم تفکیک می گردد.
در تولید انواع فرش رنگ ها و تعداد شانه های مختلفی تنظیم میگردد که برای آشنایی شما به چند مورد مهم آنها اشاره میشود : فرش ماشینی هزار و دویست شانه ده رنگ ، فرش  هزار و دویست شانه هشت رنگ و فرش  هزار شانه ده رنگ ، فرش  هزار شانه هشت رنگ ، فرش ماشینی هفتصد شانه ده رنگ و فرش  هفتصد شانه هشت رنگ .

03 بافندگی

مراحل تکمیل : فرش ماشینی بعد از بافته شدن  بصورت خام می‌ باشد و جلوه و زیبایی لازم را ندارد که اصطلاحاً به آن رول می گویند .سپس فرش ها به سالن تکمیل فرش منتقل می‌ شوند و توسط رفوگر رفع عیب شده و وارد پروسه آهار و تکمیل فرش جهت  افزایش کیفیت ، دوام و زیبایی فرش می‌شوند ؛ که به ترتیب در قسمت تکمیل ، فرش های خام مراحل زیر را طی می‌کنند .

۱- تیغه یا رائینگ
۲- آهار زنی پشت فرش
۳- شیرینگ(پرداخت سطح فرش)
۴- برش طولی و عرضی فرش
۵- لبه دوزی ، زیگزاگ  و  ریشه زنی
۶- کنترل کیفیت
۷ – رول و بسته بندی

رائینگ : که در این مرحله رول‌ ها بصورت دقیق و طبق اندازه به یکدیگر دوخت می‌ خورند تا در مراحل بعدی تکمیل شوند. این دستگاه از قسمت‌های برش، ضربه و مکنده تشکیل میگردد که در این قسمت‌ها فرش خام دوخت خورده و پس از گرفتن گرد و غبار و پرز توسط واحد مکنده آماده عملیات آهار زنی فرش می‌ شود.
آهار زنی پشت فرش : در مرحله آهار زنی رول‌ ها وارد دستگاه آهار شده و قسمت پشت فرش توسط موادی مخصوص ، بر اثر حرارت و بخار آب داخل خاب فرش (ریشه فرش ) نفوذ کرده و سطح پشتی فرش را می‌ پوشاند. این مواد باعث دوام و استحکام بیشتر محصول میشود. این دستگاه به دو صورت خشک و مرطوب وجود دارد که به مرور زمان آهار مرطوب تحت فشار بخار آب ، نفوذ و کیفیت بهتری داشته و مورد استقبال بیشتر مشتریان قرار گرفته است . در انتهای این مرحله به قسمت های لازم چسب و رزین اضافه میشود.
شیرینگ ( پرداخت سطح فرش ) : در این مرحله سطح خاب فرش که در بافت کمی پستی و بلندی پیدا کرده توسط تیغ‌ هایی بسیار دقیق با استفاده از کامپیوتر که با اندازه‌های هزار میلی متر قابل تنظیم هست برش داده می‌ شود که سطح فرش یک دست ، یکنواخت و براق می‌ شود .
برش طولی وعرضی فرش : در این مرحله قسمت‌های اطراف فرش توسط تیغ دستگاه ، برش خورده تا آماده مرحله لبه دوزی فرش شود. این مرحله به این منظور است که در مرحله بعدی که زیگزاگ و ریشه زنی میباشد کار به صورت دقیق و خیلی تمیز انجام گیرد.
لبه دوزی زیگزاگ و ریشه زنی : دراین مرحله برای اینکه لبه های فرش دوام بیشتری پیدا کنند بوسیله ماشین دوخت ریشه و زیگزاگ ، لبه دوزی میشوند. همچنین از بهترین نوع نخ و ابریشم برای دوخت ریشه ها استفاده شده و کناره های فرش هم با نخ همرنگ زمینه فرش ، زیگزاگ میگردد که ظاهری شکیل به فرش داده ضمن اینکه باعث استحکام بیشتر فرش ماشینی هم میشود.
کنترل کیفیت فرش :در مرحله کنترل کیفی مواردی چون مشخصات فنی ، استاندارد سازی و عیب یابی توسط این واحد کنترل شده و فرش ماشینی در صورت تایید این قسمت ، به مرحله بعدی که رول و بسته بندی است منتقل میشود.
رول و بسته بندی فرش : در مرحله آخر و تکمیلی تولید فرش ماشینی به مرحله رول و بسته بندی فرش میرسیم که در این واحد انواع فرش های ماشینی به فراخور اندازه و سایز بسته بندی و روانه بازار میشوند.

فرش ماشینی در دکوراسیون

انواع فرش ماشینی

انواع فرش های ماشینی موجود در بازار شامل : فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ، ۱۰۰۰ شانه ، ۷۰۰ شانه ، انواع فرش های فانتزی و انواع تابلو فرش می باشد.

روش های تشخیص و راهنمای خرید فرش ماشینی

روش های تشخیص فرش ماشینی خوب

نکته ۱ : شناسنامه فرش باید کامل باشد . در قسمت شناسنامه فرش عنوان ها ی مختلفی از جمله تراکم ، تعداد شانه فرش ماشینی ، نام برند ، جنس نخ ، تعداد رنگ موجود در فرش و … باید تکمیل شده باشد.
نکته ۲ : مراقب باشید جنس فرش از آکریلیک باشد . بعضی از فرش های ماشینی موجود در بازار از جنس پلاستیک هستند که راه رفتن و نشست و برخاست روی این فرش ها باعث ایجاد حساسیت های پوستی میگردند . حالا این سوال پیش می آید که شما چطور متوجه اکریلیک بودن جنس فرش شوید؟ در صورتی که جنس فرش اکریلیک باشد بوی نفت و پلاستیک از آن استشمام نمیشود. و هنگام لمس فرش احساس چسبندگی به دست شما داده نمیشود ، فرش اکریلیک رنگ ها را شادابتر و جذابتر نشان میدهد و پر زدهی آن کمتر است ، ضمن اینکه در مقابل نور و گرما مقاوم تر است.
نکته ۳ : نکته آخر برای راهنمای خرید فرش ماشینی در هنگام خرید فرش ماشینی مرغوب باید پشت فرش به صورت دستباف گونه باشد یعنی گره‌های آن مشخص و قابل لمس باشند.

06 عکس آخر 1
آیا میدانید فرش ماشینی از اوایل دهه پنجاه هجری شمسی بهمراه تکنولوژی تولیدش همزمان وارد ایران شد؟