دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب

دکوراسیون و چیدمان اتاق خواب

شما بیش از یک سوم از عمر خود را در اتاق خواب سپری میکنید و اینکه بتوانید در این مکان احساس آرامش و امنیت کنید و خواب راحتی داشته باشید،میتواند در زندگی روز مره شما تاثیر بسیار مهم و مطلوبی داشته باشد.

مقدمه ای کوتاه بر مراحل داشتن یک اتاق خواب رویایی

اتاق خواب زیبا

همانطور که گفته شد اتاق میتواند تاثیرات بسیار مهم و مطلوبی در زندگی داشته باشد. پس جا دارد به این نکته توجه داشته باشید که من چگونه میتوانم یک اتاق خواب آرام را با امکاناتی که دارم فراهم کنم. آیا باید به سراغ اجناس زیبا در فروشگاهها بگردم ، یا از همین امکانات موجود بتوانم بهترین بهره را ببرم.

۱-آشنایی با رنگها و اینکه رنگ ها چه احساسی به ما میدهند؟ و چه کاربردی در دکوراسیون دارند؟

در جدول زیر توجه شما را به انواع رنگ هایی که در دکوراسیون داخلی بکار میرود، و تاثیر آن بر بخش احساسی و کاربرد انواع رنگ ها در مکان های مختلف را برایتان قرار داده ام .
به این ترتیب با یک نگاه اجمالی متوجه می شوید که برای تنظیم طیف رنگی چه ملاک هایی را باید در نظر بگیرید.

اتاق خواب زیبا

۲-چه رنگ هایی برای اتاق مناسب میباشند

رنگ زرد رنگی گرم و نرم : به نظر می‌رسد کسانی که در اتاق های  خواب‌ به رنگ زرد می‌خوابند سریع‌تر به خواب می‌روند  ترکیب رنگ‌های زرد و آبی و زرد و سبز برای اتاق خواب یک انتخاب ترکیبی ایده‌‌آل است. علاوه بر این رنگ استخوانی هم برای اتاق  انتخاب خوبی است. 
رنگ سبز رنگ آرامش و طبیعت : سبز زیتونی و سبز چمنی بهترین گزینه‌ها از میان تناژهای مختلف رنگ سبز برای اتاق های خواب هستند به خصوص برای آن‌هایی که سبز را به آبی ترجیح می‌دهند. 
رنگ نقره ای رنگی شیک و لوکس : اگر به دنبال یک رنگ شیک و لوکس برای اتاق خواب‌ یا حتی رنگ در اتاق می‌گردید به گزینه «نقره‌ای» فکر کنید. رنگ نقره‌ای باعث می‌شود سریع‌تر به خواب بروید و بنابراین گزینه مناسبی برای افرادی است که معمولا طول می‌کشد تا خواب‌شان عمیق شود .
رنگ آبی مناسب برای آرامش : رنگ آبی در تناژهای مختلف بهترین رنگ برای اتاق خواب یا رنگ کمد دیواری اتاق مخصوص خواب شماست. براساس علم روانشناسی رنگ‌ها، طیف‌های مختلف رنگ آبی به خاطر ایجاد احساس آرامش و خونسردی در شما کیفیت خواب شما را به بالاترین درجه ممکن و کابوس‌هاس شبانه را به پایین‌ترین میزان ممکن می‌رسانند. 
رنگ نارنجی برای داشتن یک خواب راحت : طیف‌های مختلف رنگ گرم نارنجی از جمله بهترین انتخاب‌ها برای رنگ اتاق مخصوص خواب بزرگسال و رنگ اتاق نوجوان محسوب می‌شوند. علاوه بر این رنگ نارنجی به هضم بهتر غذا، بهبود عملکرد معده و نیز آرام کردن درد معده و در نتیجه یک خواب راحت کمک می‌کند.

اتاق خواب زرد
رنگ سبز اتاق خواب
رنگ نقره ای برای اتاق خواب
رنگ نارنجی برای اتاق خواب
آبی کردن رنگ اتاق خواب

۳-فرش و قالیچه مناسب برای یک اتاق خواب مطلوب

فرش مطلوب :  برای شما بسیار لذت بخش است که هنگام پایین آمدن از تخت، پاهایتان سطحی نرم و لطیف را لمس کند. فرش باید گرم و نرم باشد.
نوع پوشش کف برای اتاق باید به شما آرامش ببخشد. اگر کف اتاق  پوشش کاشی و سرامیک یا پارکت دارد بهتر است با یک پوشش نرم که میتواند یک فرش و قالی نرم یا خز نرم و یا یک بافت نرم باشد این گرما را چند برابر کنید. 

فرش و قالیچه برای کف اتاق خواب

۴-سقف اتاق خواب

رنگ مناسب برای سقف اتاق  رنگ روشن و درخشان میباشد . زیرا آن را بازتر و جادارتر نشان می دهد . مخصوصا برای اتاق خواب های کوچک.
اگر سقف اتاق  را به رنگ دیوار ها رنگ آمیزی کنید، خطوط تیره و سایه دار بین سقف و دیوار از بین می رود و اتاق بزرگتر و جا دار تر به نظر میرسد.

رنگ سقف اتاق خواب
رنگ آبی برای سقف اتاق خواب

۵-به کار بردن آیینه در اتاق خواب

به کار بردن یک آیینه روی در کمد یا قسمتی از دیوار و یا کنار پنجره یا روبروی آن بسیار هوشمندانه است.
این کار باعث میشود از انعکاس نور طبیعی ، روشنایی در این اتاق بیشتر شود و شما نور طبیعی بیشتری را در این اتاق داشته باشید. ضمن اینکه میتوانید ظاهر خود را نیز در این اتاق چک کنید.

آیینه در اتاق خواب
بکار بردن آیینه در اتاق خواب

۶-کمد دیواری در اتاق خواب

کمد دیواری و یا اگر نبود وجود یک کمد در اتاق مخصوص برای خواب باعث میشود که نظم بیشتری در اتاق به وجود بیاید. زیرا در اینصورت لباس ها و وسایل جای مشخصی دارند .
پس حتما هنگام خرید یک کمد لباسی به نیازهای خود توجه کامل کنید . 
ضمنا در نظر داشته باشید حتما نباید کمد را تا نهایت ظرفیت پر کرد . بهتر است حتما یک قسمت از کمد را به وسایل اضافه اتاق اختصاص دهید زیرا در این صورت به اتاق خواب خود نهایت نظم را داده اید.

کمد دیواری در اتاق خواب
کمد دیواری در اتاق خواب

۷-منظم بودن اتاق خواب

اتاق خواب به هیچ عنوان نباید به هم ریخته باشد ، زیرا این مورد میتواند به شدت نا امید کننده باشد.
برای این بی نظمی بهتر است مکان نمایی تمامی وسایل خوابتان را مشخص کنید. به طور مثال برای اتاق کودک خود یک سبد قرار دهید تا تمامی وسایل اضافی در آن ریخته شود و کف اتاق شما هیچ وسیله اسباب بازی اضافی نبینید.
به طور مثال وجود یک سبد مخصوص لباس های کثیف در اتاق  بسیار کاربردی و مناسب است.

 

منظم بودن اتاق خواب
نظم در اتاق خواب

نکته مهم

سعی کنید بیش از حد از نقاط کانونی در دکوراسیون اتاق مخصوص خواب استفاده نکنید زیرا این موضوع میتواند باعث به هم خوردن تمرکزتان شود. مثلا اگر میخواهید نقطه کانونی دیوار پشت تخت باشد بهتر است از لوستر استفاده نشود و به جای آن از لامپ های سقفی استفاده شود.
به یاد داشته باشید اتاق  هر چقدر ساده تر و زیباتر باشد برای آرامش مناسب تر است ، تا اینکه خیلی لوکس و شلوغ باشد.

 

نقطه کانونی در اتاق خواب

حرف آخر

جدیدا رنگ اتاق خواب را تیره و یا حتی مشکی انتخاب میکنند که این هم زیبایی های خاص خودش را دارد. و از طرفی ریسک پذیری صاحب اتاق را به نوعی به رخ میکشد که با قرار دادن چند عکس نمونه در ادامه این پست را به اتمام میرسانم. امیدوارم مطالب برای شما مفید واقع شود.

 

رنگ مشکی در اتاق خواب
با کمی دقت و سلیقه اتاق خواب خودتان را رویایی کنید.به شکلی که بتوانید واقعا در آن احساس آرامش کنید.